Uncategorized

۱۱ تأثیر شگفت‌انگیز زیره در سلامتی

razianeh--

زیره مفید برای خانم‌های شیرده

زیره یکی از منابع خوب آهن و کلسیم است. در زمان شیردهی، نوزادان آهن و کلسیم ذخیره شده در بدن مادر را می‌مکند؛ در نتیجه مادر این مواد معدنی را بیشتر از دست داده و نیاز بیشتری به جذب آن‌ها پیدا می‌کند. زیره می‌تواند یکی از منابع تأمین‌کننده‌ی آهن و کلسیم باشد و مادرها بدون ترس از کمبود این مواد معدنی به شیردهی خود ادامه دهند.

زیره مفید برای مقابله با سنگ کلیه

زیره یک درمان طبیعی شناخته شده برای مقابله و درمان سنگ کلیه است. سنگ‌های کلیه در اکثر موارد باعث ایجاد درد شدیدی می‌شوند. این ادویه‌ی فوق‌العاده به حفظ سلامتی کلیه‌ها کمک زیادی می‌کند.

زیره برای داشتن خوابی راحت

اگر شب‌ها این دنده آن دنده می‌شوید و بعد از شمردن یک گله گوسفند خواب به چشمانتان نمی‌آید زیره را دریابید. مصرف زیره و یا موز هر دو باعث ایجاد آرامش و خوابی راحت می‌شوند.

زیره برای مقابله با سرماخوردگی

زیره سرشار از ویتامین C است و در پیش گرفتن یک دوره‌ی درمانی با آن زکام و سرماخوردگی را برطرف می‌سازد. این ادویه همچنین برای مقابله با بیماری‌های تنفسی موثر است.

زیره مفید برای هضم راحت غذا

زیره دوست دستگاه گوارش است و شهرت زیادی در هضم غذا دارد. این ادویه به دلیل دارا بودن آنزیم‌های خاص باعث تحریک فعالیت روده‌ها می‌شود. با مصرف زیره می‌توانید با نفخ و مشکلات گوارشی خداحافظی کنید.

زیره برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما

زیره به دلیل دارا بودن ترکیبات مفید باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با مهاجمان خارجی و رادیکال‌های آزاد می‌شود. حتماً می‌دانید که رادیکال‌های آزاد مولکول‌های هستند که به سلول‌های بدن آسیب می‌رسانند و باعث بروز پیری آن‌ها و بیماری‌های التهابی می‌شوند.

زیره برای افزایش متابولیسم بدن

زیره نقش مهمی در بهبود متابولیسم و سوخت و ساز بدن دارد. این ادویه به بدن کمک می‌کند تا با آسیب‌های روزمره مقابله کند.

شما می‌توانید برای دفع و آب کردن چربی‌های اشباع‌شده در بدن و بخصوص دور کمرتان به این ادویه‌ی موثر اعتماد کنید.

زیره برای تنظیم عادت ماهانه

اگر دچار اختلال در عادت ماهانه هستید و یا هر ماه دچار دردهای شدیدی می‌شوید به سراغ زیره بروید. این ادویه باعث تنظیم سیکل قاعدگی شده و برای کاهش و تسکین دردهای آن موثر عمل می‌کند.

زیره برای مقابله با سرطان

زیره حاوی ترکیبات ضدسرطانی است. متخصصان به بیمارانی که در مراحل اولیه سرطان هستند توصیه می‌کنند که زیره را به برنامه‌ی غذایی خود اضافه کنند. چون این ادویه برای مقابله با بیماری موثر بوده و تحمل درد درمان‌های سنگین را بالا می‌برد.

زیره برای مقابله با کم‌خونی

یکی دیگر از خواص فوق‌العاده‌ی زیره میزان آهن موجود در آن است که به ساخت گلبول‌های قرمز کمک می‌کند. گلبول‌های قرمز باعث تسهیل گردش خون در رگ‌ها می‌شوند و به این ترتیب به مقابله با کم‌خونی کمک می‌کند.

زیره برای مقابله با آسم

آسم به دلیل عوامل برون‌زای متعددی در بدن و در شرایط التهابی بروز می‌کند. اگر از این بیماری رنج می‌برید بدانید که زیره حاوی «تیموکینون» است که به عنوان متسع کننده‌ی برونش‌ها عمل می‌کند.

دم‌نوش‌های زیره‌ای برای کاهش وزن

همان‌طور که گفتیم زیره باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود. در واقع باید بدانید که مصرف غذاهای پرادویه باعث جذب چربی‌های غذا و تحریک گوارش می‌شود. نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که غذاهای پرادویه احساس سیری را 1.5 برابر افزایش می‌دهد. زیره به دلیل دارا بودن ویتامین‌ها این خواص را دارد. این ادویه باعث کاهش جذب قند موجود در مواد غذایی شده و به کنترل چربی خون کمک می‌کند. قدرت زیره در افزایش ترشحات گوارشی و مقابله با نفخ باعث می‌شود که زیره را یک ادویه‌ی مفید در داشتن شکمی تخت بدانند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن