آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتی

یبوست و درمان مشکلات ناشی از آن :

روش های درمان یبوست

از روشهاى معالجه یبوست، درمان با آب است به این طریق كه: وان را باید پر از آب كرد بطورى كه موقعى كه مریض در آن مىنشیند آب در اطرافش بریزد.

در تابستان اگر آب خنك نباشد بید آن را با یخ خنك كرد. اگر یخ نباشد مى توان با ریختن آب توى كوزه در هنگام شب آن را خنك كرد. مریض باید در وان بنشیند ولى پاهایش بایستى از وان خارج باشد. سپس مریض باید با حوله تر، شكم خود را با ملایمت ماساژ بدهد.

مدت استحمام باید ٥ إلى ٣٠ دقیقه و در صورت لزوم یك ساعت طول بكشد. پس از استحمام، مریض باید با حوله خود را خشك كرده ماساژ بدهد و سپس در بستر به استراحت بپردازد. این حمام در معالجه یبوست مؤثر است. انگور یبوست مزاج را كه ام الامراض است بر طرف مى كند. كسانى كه مبتلا به یبوست هستند باید انگور را حتما با پوست و هسته بخورند.

براى اینكه اثرى مفید بدست آوریم باید انگور ترش را با انگور شیرین باهم بخوریم و حمام آفتاب بگیریم و كمپرس گرم روى شكم بگذاریم و از دوش گرفتن غافل نباشیم.

باید توجه كامل كنیم كه پوست و هسته ی انگور خوب جویده شود با بزاق دهان مخلوط گردد و سپس فرو داده شود و باید در طى روز، گاه به گاه شكم را با دستان خویش مالش دهیم.

براى اینكه تخلیه ی مدفوع شروع شود، توصیه مى شود كه انگور را با گلابى تازه یا تمر هندى جوشانده و یا با آلوى خشك یا تازه كه خام یا پخته باشد تركیب كنید.

همینطور براى كمك به رفع یبوست مى توانید انگور را با پرتقال، توت فرنگى یا آلبالو و گیلاس مصرف كنید.

یك ماه یا دو ماه كه گذشت و كار روده‌هاى شما منظم شد مى توانید یك وعده غذاى خود را از گندم پخته با پوست و پیاز ترتیب دهید.

در اینجا به بیمارانى كه مبتلا به یبوست دائمى هستند توصیه مى شود كه دوره ی صغیر رژیم انگور را با میوه‌ها دیگر بگیرند و بعد از اینكه شش روز فقط رژیم انگور داشتند سوپ گندم كامل و یا نان كامل برشته را مصرف كنند.

آب انگور در زنان بار دار به علت تنبلى روده‌ها كه تقریبا همیشه همراه با حاملگى است و خیلى زود و به سهولت دچار مسمومیت مى شوند بسیار مفید واقع مى شود.

میوه ی گلابى ملین و آب آن مسهلى قوى است. وقتى مى خواهید از گلابى آب بگیرید آن را با پوست و مغز و دانه زیر فشار بگذارید تا مواد مفید بیشترى از آن گرفته شود.

صرف یك قاشق سوپخورى روغن زیتون، براى تقویت مزاج و رفع یبوست سودمند است.

خوردن پرتقال بعد از غذا و به عنوان دسر، به هضم غذا و انجام وظایف روده كمك بزرگى مى كند. به همین جهت است كه مصرف پرتقال بعد از غذا را اشخاصى كه سوء هاضمه دارند و یا مبتلا به یبوستهاى مزمن شده اند توصیه مى كنند.

پرتقال را براى رفع یبوست بچه‌ها خیلى تجویز مى كنند.

پرتقال با زرد آلو، آلو، خربزه و گلابى ضد یبوست است.

براى معالجه و درمان یبوست با پرتقال باید سى دقیقه پوست یك پرتقال و یا نارنج تازه را در آب جوشانید و این آب را كه خیلى تلخ و گس است دور ریخت و دوباره پوست پرتقال و یا نارنج را در آبى كه با قند و یا شكر شیرین شده است بیست دقیقه جوشانید.

مقدار قند و یا شكر كه براى آن لازم است، بیست گرم قند و یا شكر در مقابل یك لیتر آب است و باید آن را در بشقابى گذاشت تا خشك شود و پس از آن صبحها ناشتا مصرف كرد، یا شبها بعد از سه ساعت كه از صرف شام گذشته باشد خورد.

هضم پوست پرتقالى كه به این ترتیب تهیه شده نامطبوع و مشكل نیست و مصرف آن موجب این مى شود كه فورا ملح مخصوصى كه همراه با بلغم است بوجود آید كه موجب تسهیل در تخلیه ی مدفوع گردد.

براى معالجه ی یبوست با پرتقال، باید آن خوراكیهایى را كه یبوست می آورد از برنامه ی غذایى حذف كرد و با اراده ی كامل به معالجه ی منظم پرتقال پرداخت و هر روز چهار تا پنج كیلو پرتقال را همانطور كه هست خورد و یا آب آن را گرفت و مصرف كرد. روز اول باید یك كیلو پرتقال مصرف كرد و بعد رفته رفته مقدار آن را به چهار، تا پنج كیلو رسانید.

با پرتقال و نان كامل مى توان شدید ترین یبوستهاى مزمن را معالجه كرد و بهبودى بخشید، زیرا سلولزهاى نباتى پرتقال و سبوس نان كامل، چون جارویى، فضولات روده‌ها را به خارج دفع مى كند.

اسفناج خاصیت ملین دارد و ماده ی كلروفیلى كه در آن است، عضلات روده‌ها را تحریك كرده و سلولزهاى آن تخلیه مدفوع را آسان مى سازد. به همین دلیل آن را به اشخاص مبتلا به یبوست توصیه مى كنند.

دم كرده ی تخم اسفناج به مقدار پنج تا ده گرم براى یك فنجان آب، داروى ملین و مفیدى است كه در معالجه ی یبوست معجزه مى كند.

تره فرنگى داراى خواص ملین قابل توجهى است.

ترخون براى رفع یبوست مفید است. جوشانده آن به مقدار بیست و پنج، تا سى گرم در یك لیتر آب توصیه مى شود.

ترشك خواص ملینى دارد و سوپى از آن درست مى كنند كه براى رفع یبوست مفید است.

براى تهیه ی این سوپ باید چهل گرم ترشك، بیست گرم كاهو، بیست گرم تره فرنگی، بیست گرم كاسنى زرد، پنج كرم كره، یك لیتر آب را بدون نمك مصرف كنید.

جوشانده چغندر به مقدار بیست و پنج تا ٥٠ گرم در یك لیتر آب، براى یبوست توصیه مى شود.

دم كرده تخم رازیانه به مقدار پانزده گرم در یك لیتر آب، یا هر غذا اگر یك فنجان آن صرف شود براى یبوست تجویز شده است.

كمپوت و مرباى ریواس ملین است. ریشه‌هاى بعضى از انواع ریواس را اگر خشك كنند و بسایند، گرد زرد

رنگى بوجود مى آید كه در داروخانه‌ها وجود دارد و به مصارف طبى مى رسد و آن را ریوند چینى مى گویند.

اگر گرد ریوند چینى را به مقدار دو تا سه گرم با كمى عسل مخلوط كنند داروى ملین ملایمى را بدست مى دهد كه تولید دل درد نمى كند و معده و روده‌ها را هم خسته نمى سازد. در مصرف گرد ریوند چینى نباید زیاده روى و اسراف كرد، زیرا در بسیارى از اشخاص بعد از اینكه مسهل را در آنها انجام مى دهد آنها را مبتلا به یبوستمى سازد.

سیب زمینى ترشى داراى روغنهاى نباتى به شكل موسیلاژ (لعاب نباتى) مى باشد و چون اعمال روده‌ها را مرتب مىكند براى اشخاصى كه مبتلا به یبوست هستند مصرف آن مفید مى باشد.

مصرف جوشانده شصت گرم كاهو در یك لیتر آب براى رفع یبوست مفید است چون كاهو داراى سلولزهاى فراوان است و تخلیه مدفوع را آسان مى سازد.

شیره ی تخم كدو داروى ملینى است و اگر كسى مبتلا به یبوستهاى خیلى سخت باشد و صبح ناشتا یك فنجان كوچك از آن را سر بكشد به زودى از شریبوست راحت خواهد شد.

براى اشخاصى كه به یبوست عادى مبتلا هستند در طى صرف غذا مخلوطى از كاهو، كرفس، هویج و گل كلم خام را ریز ریز كرده و با آب گوجه فرنگى خام چاشنى زده و تجویز مى كنند.

هویج مثل تمام سبزیها و بیشتر از همه ی آنها اعمال روده‌ها را منظم مى كند و مصرف آن براى یبوست مفید است.

هویج، مدفوع را بر عكس رژیم گوشتى نرم مىكند، به همین جهت باید خوراكهایى را كه از گوشت تهیه مى شود با هویج مصرف كرد.

در مورد یبوست باید سوپى را كه از یك كیلو هویج درست شده است و دو ساعت در یك لیتر آب جوشیده و بعد از صافى كه مخصوص پوره هویج است آن را رد كرده اند مصرف نمود.

منحصرا باید به بچه همین سوپ را داد تا اینكه روز سوم كه اولین تخلیه ی شكم صورت مى گیرد رفته رفته از روز سوم باید مقدار سوپ را كم كرده و بجاى آن، شیر اضافه كرد و بعد از روز پنجم یا ششم باید جیره ی معمولى شیر را به بچه داد. انجیر چون داراى دانه‌هاى ریزى است بر روى معده و روده‌ها خاصیت تقویت كننده و ملین دارد. اگر انجیر را بپزند و به شكل كمپوت یا مربا در آورند براى اشخاصى كه

سوء هاضمه یا یبوست دارند مفید است و براى پختن انجیر هم قند یا شكر زیاد لازم نیست چون خود انجیر داراى مواد قندى است.

براى درمان یبوست با انجیر مى توانید در ظرفى كه در آن شیر ریخته شده سه انجیر خشك را كه چهار قسمت شده با دوازده كشمش بیندازید و بجوشانید و صبح ناشتا آن را بخورید. یا بهتر است چهار انجیر خشك را در لیوانى كه یك چهارم آن شیر یا آب است بپزید. همین كه محتوى آن به یك چهارم رسید و با جوشیدن، حجم آن كم شد آن را صاف كنید و شیرهء آن را مصرف نمائید.

اگر شصت گرم گل هلو را در یك لیتر آب دم كنند، دمكرده اى بوجود مى آید كه وقتى به بچه‌ها داده شود یبوست آنان به كلى بر طرف مى شود.

شربت غلیظ گل هلو داروئى است كه دشمن سرسخت یبوست مى باشد و براى كسانى كه داراى معدهء حساس هستند توصیه شده است.

زرد آلو اگر در آب خیس شود یبوست را بر طرف مى سازد.

اگر شاه توت را صبح ناشتا بخورند ملین است و مثل مسهل كار مى كند.

اگر كسى مبتلا به یبوست مزمن و مدتى فقط خرما بخورد یبوست او به كلى رفع خواهد شد.

اگر سیب را موقع خواب با پوست آن بخورند به شرطى كه به خوبى بجوند و فرو دهند براى یبوستهاى مزمن و سخت، فوق العاده مفید است و پس از چندى عمل روده‌ها را به صورت طبیعى و عادى در آورده و یبوست را رفع مى كند.

املاح معدنى توت فرنگى، خاصیت مسهلى به آن بخشیده است زیرا این املاح عضلات روده‌ها را به انبساط و انقباض وادار مى كند و به همین جهت هم آن را براى كسانى كه مبتلا به یبوست هستند تجویز مى كنند.

تخم و دانه‌هایى كه در تمشك هست و اغلب با دندان هم جویده نمى شود وقتى خورده شوند در معالجه ی یبوست و خشكى مزاج بطور طبیعى بسیار مؤثر است و سبب مىشود كه یبوست به كلى رفع گردد.

دمكرده ی سى گرم برگ و ١٥ گرم شكوفه ی درخت بادام، مخلوطى را بوجود مى آورد كه مسهل خواهد بود.

آلوى خیلى تازه و رسیده را اگر صبح ناشتا با نان چاودار بجاى صبحانه بخورند غذایى كامل علیه یبوست مزمن است و كسانى كه نمى توانند آلو یا آلوچه ی تازه و رسیده را خام بخورند مى توانند آن را مربا یا كمپوت كرده و بخورند.

كمپوت آلوچه ی خشك داروى ممتازى براى معالجه و رفع یبوست مى باشد. براى معالجه و درمان یبوست مزمن سخت، از آلوى سیاه خشك یا آلوچه مى توان كمك گرفت در این مورد آلوى سیاه یا آلوچه، یك چاره ی اصلى وقطعى است و براى تهیه ی آن باید چنین عمل كنید:

هشت عدد آلوچه ی خشك را مدت دوازده ساعت آب كنید، بعد مدت ده دقیقه بدون اینكه قند یا شكر در آن بریزید آن را روى آتش بگذارید و بپزید و در همان حین كه مشغول جوشیدن و پختن است كمى آبلیمو به آن اضافه كنید و این آلوچه‌هاى پخته را صبح ناشتا و شب هنگام خواب با دو عدد سیب درختى كاملا رسیده بخورید و بخوابید. پیش از ظهرها هم هر دفعه دو لیوان آب طبیعى خالص را بنوشید.

مصرف نخود براى كسانى كه یبوست دارند توصیه مىشود. شاهى به مزاج لینت مى بخشد. كلم نیز خاصیت ملین دارد.

در هنگام یبوست مصرف گوجه فرنگى را توصیه مى كنند.

عسل براى اشخاصى كه مبتلا به یبوست شده اند مؤثر است زیرا داراى خاصیت لینت آور كامل مى باشد و به علاوه شیرین است.

تمر هندى ملین است و براى لینت مزاج به صورت دم كرده، ٢٠ در هزار به كار مى رود.

شیر خشت بعنوان مسهل در رفع سوی هضم اطفال به كار مى رود. دو سه نخود شیر خشت را در آب ولرم حل كرده، پس از صاف كردن به طفل بخورانید.

روغن كرچك مسهلى است بسیار قوى و عامل مسهلى آن اسید ریسینولیك است.

مقدار خوراك در بزرگسالان ٤٥ گرم و در خردسالان یك قاشق سوپخورى است. پس از خوردن كرچك باید تا مدت ٣ ساعت از خوردن هر نوع غذا خوددارى كرد. براى خوش طعم كردن روغن كرچك چند قطره اسانس نعناع در آن مى ریزند و یا آن را با لیمو ترش مى خورند.

علف سنا از مسهلهاى بسیار قوى است و چنانچه مادران شیر ده، دمكرده ی سنا بخورند، شیرشان خاصیت مسهلى پیدا مى كند و در مزاج طفل شیرخوار آنها، اثر مسهل مى گذارد و سبب تخلیه ی مدفوع مى شود.

چون سنا مسهلى بسیار قوى است در بعضى افراد ممكن است تولید قولنج و دل درد كند. به همین جهت سنا را با انیسون و تخم گشنیز و یا دارچین مخلوط كرده و مصرف مى كنند تا اثر سوء آن بر طرف شود.

فلوس، ملین و مسهل است، مكیدن آن هم مطبوعتر از جوشانده‌اش هست و خاصیت مسهل را هم دارد.

طریقه ی تهیه ی جوشانده ی آن اینست كه ٦٠ گرم فلوس را در نیم لیتر آب به مدت ده دقیقه مى جوشاند.

گلسرخ به عنوان مسهل مخلوط با سنا (به مقدار مساوى ٢٠ گرم) توصیه مى شود. گل قند كه گلسرخ تهیه مى شود، مسهلى قوى است.

طرز تهیه ی گل قند از این قرار است: گل سرخ را سائیده و با قند نرم سائیده شده كه ٢ برابر گل باشد ممزوج نموده با گلاب خمیر نمایند و در آفتاب بگذارند، پارچه ی تمیز نازكى بر روى آن بیندازند كه هم مگس و زنبور بر روى آن ننشیند و هم از گرد و غبار محفوظ بماند تا چند روزى كه خشك شود. باز مقدار ٣٠ مثقال قند دیگر بسایند با گلاب مخلوط نموده و با گل سرخ قبلى كه در آفتاب بوده مخلوط نمایند و مجددا در آفتاب گذارند تا خشك شود. بعد مقدار ٤٠ مثقال دیگر قند سائیده را با گلاب مخلوط نموده با گل خشك شده یموجود در آفتاب ممزوج نمایند، سه روز دیگر هم در آفتاب بماند گل قند بدست خواهد آمد. براى هر خوراك ١٢ مثقال از آن كافى است.

براى درمان یبوست، ماست ٥ سیر، گل سرخ، زنیون، بادیان، از هر كدام ٢ مثقال، فلفل نرم شش نخود، كشمش سبز یك سیر را مخلوط نموده با نان عوض نهار میل نمایند كار كن بسیار نافعى مى باشد.

آش از برنج، تره، جعفرى بپزید یك ربع قبل از اینكه غذا را میل نمائید 8 مثقال گل سرخ را نرم سائیده داخل غذا بریزید، قدرى كه جوشید و غلیان آمد غذا را میل نمائید. این آش گل سرخ از هر مسهل و كار كنى قویتر است و معده را از باد و انگل، ضد عفونى مىكند و اخلاط فاسد را به كلى از بین مى برد و بعد اشتها را زیاد می نمایند.

یك كیلو آب هندوانه را با ٥٠ گرم شیر خشت مخلوط كرده میل نمائید تا یبوست رفع شود.

آش اسفناج و برگ چغندر و عدس و برنج را باهم بپزید و با آبغوره بخورید تا یبوست شما بر طرف گردد.

ماست خالص را با شكر سفید میل كنید مسهل است.

كره گاو را صبح ناشتا به مقدار ٢٠٠ گرم میل نمائید مسهل خوبى است.

اگر مبتلا به یبوست دائم هستید با تمام غذاهاى خود برگ ترب میل كنید تا یبوست شما رفع شود. مخصوصا برگ ترب براى مزاج پیران بسیار مفید است، ولى اشخاص مبتلا به زخم معده نباید ترب میل كنند.

جوشانده ی كاكل ذرت در رفع یبوست مفید است. براى این منظور ده تا پنج گرم شیره ی مایع كاكل ذرت را در ٩٨ گرم شربت ساده مخلوط كرده و روزى ٣٠ تا ٨٠ گرم آن را مصرف مى كنند.

در هنگام یبوست هر روز صبح نیم ساعت قبل از صرف صبحانه ناشتا، یك لیوان آب و یا شیر سرد میل كنید و میان غذا آب ننوشید.

از پودر ریشه گل بنفشه فرنگى (٨ إلى ده گرم) شربتى بدست مىآورند كه ملین است.

براى رفع یبوست، دمكرده برگ و ریشه كاسنى وحشى مصرف مىشود. بهتر است این دمكرده به مقدار دو فنجان قبل از ناشتا مصرف شود.

سایر ملینهاى گیاهى

گل ماهور (با خرگوشك) – گل گاو زبان – ریشه و برگ گلپر – گل ختمى – كتیرا – كنان – كنجد – اعناب – شیرین بیان – شكر میتغال – شیر خشت – حشیشة السعال – تیول – ترنجبین – برگ بو – بادرنجویه – بیدخشت – عرق بیدمشك – افسنتین – شیره ی میوه آقطى جدا جدا مصرف مى شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن