آخرین اخبارگیاهان

! گياه مسواک میراثی فراموش شده :

گیاه مسواک برای چند قرن بعنوان یک شوینده ی دندان یا مسواک طبیعی استفاده می شده است. طبق تحقیقات حدس زده می شود که تعدادی ترکیبات دارویی همچون فلوراید در این گیاه یافت شده است. بیش از ‌هزار سال است که مسلمانان به دستور اسلام با چوب خوشبوی این گیاه مسواک می‌کنند. بومی ایران بوده و به همین علت ان را به نام ایران (persica ) نامگذاری کرده اند. از عصاره این گیاه برای اولین بار در جهان، دهانشویه پرسیكا تهیه شده است.
خصوصیات ظاهری : گیاه مسواک درختی کوچک یا بوته مانند با تنه ای ناصاف یا کج است. پوست درخت پوسته پوسته و شکافدار می باشد. گیاه مسواک عطر خوشی داشته و همچنین مزه ی تندی دارد. شاخه‌های زیادی دارد و این شاخه‌ها به سمت زمین خمیده هستند و دارای پوستی نسبتاً شفاف، به رنگ سبز کمرنگ تا تقریباً سفید می‌باشند. این گیاه همیشه سبز است. شاخه های صاف و براق کم رنگ و آویزان، برگ هایش استخوانی، بیضی نیزه ای به ابعاد 3.5×1.2 سانتی متر و دمبرگ آن کوتاه به طول ۵ میلیمتر گل آذین آن خوشه ای باز و محوری یا انتهایی راست میوه آن شفت کوچک سرخ رنگ می باشد .

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:

گیاه مسواك یكی از غنی‌ترین منابع فلوراید در عالم گیاهی است، به همین دلیل در جلوگیری از پوسیدگی دندان نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد. عصاره، ریشه، گل، چوب، برگ، میوه و پوست گیاه مسواک اثر داوریی دارد. اثرات ضد میکروب، اثر ضد زخم، اثر دترجنت (پاک‌کنندگی و ضد جرم دندان(، اثر ضد پوسیدگی دندان از اثرات گیاه مسواک می باشد. مهمترین ترکیبات ریشه، ساقه، برگ گیاه شامل فلاونوئیدها، ساپونین، تانن، ترکیبات گوگردی، بنزیل ایزوتیوسیاناید، ترکیبات کلراید، فلوراید، کلسیم و سیلیسیم می‌باشد و دارای اثر ضد میکروبی قوی و گسترده بر روی انواع میکرو ارگانیزمها است. فلوراید قابل توجه، به همراه ترکیبات دیگر موجود در ساقه‌های گیاه مسواک باعث خاصیت قوی ضد پوسیدگی دندان‌های می‌شود. دهانشویه‌ای فرموله گردیده که ماده اصلی آن عصاره چوب مسواک می‌باشد و می‌تواند خواصی مشابه چوب مسواک در دهان ایجاد کند. این دهانشویه به افتخار نام ایران و با استفاده از نام علمی گیاه «پرسیکا» نامگذاری شد. چوب مسواک حاوی مقادیر زیادی از کلرورها بخصوص کلرور سدیم، فلوئور، سیلیکا، گوگرد، رِزین، ویتامین ث و مقادیر کمتری تانن فلاونوئید و است که نقش مؤثّری در جلوگیری از پوسیدگی دندان و ضدّ عفونی و سفیدتر کردن دندان‌ها دارند. ویتامین ث موجود در مسواک در درمان عفونت‌های دهان و خونریزی موثر است.

چگونگی استفاده از این مسواک ها:

تنها نکته ای که در استفاده از چوب مسواک و چوب زیتون وجود دارد این است که این دو باید به صورت لیف در بیایند یعنی پوست آن ها کنده شود و با الیاف داخلی آن ها مسواک شود. برای نمونه می شود از چوب درخت مسواک که مقداری نرم تر است شاخه ای به قطر ۵ الی ۷ میلیمتر و یا طبق سلیقه قطر کمتر، جدا کرد و پوست یک سانت از آن کنده شود و با دندان یا وسیله ای تمیز به آرامی نرم شود تا الیاف آن از هم جدا شود و به صورت ریشه ریشه در بیاید. طبیعی است چوب زیتون چون نوعا سفت تر است با قطر کمتر انتخاب شود مثلا ۳ الی ۵ میلیمتر و فرایند بالا روی آن انجام شود.

هشدار:

گیاه مسواک داراى ماده‏اى به نام سولوادرین و تریمتیل آمین‏ است. استفاده گیاه مسواک براى زنان باردار مضر است. مسواک کردن زیاد با آن باعث پیدایش جوش در دهان مى‏شود که با کتیرا قابل درمان است.

: منابع
http://en.wikipedia.org/wiki/Salvadora_persica
http://www.beytoote.com/health/cure-herbaceous/toothbrush-tree.html
http://www.infonet-biovision.org/default/ct/767/agroforestry
http://www.prcupcc.com/herbs/herbst/toothbrushtree.htm
http://www.saudidentaljournal.com/article/S1013-9052(12)00018-1/fulltext

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن