آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیگیاهان

کاهش اختلال نعوظ و بهبود عملکرد جنسی مردان :

اختلال نعوظ وضعیتی است که به توانایی مردان در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن به میزان کافی برای انجام مقاربت جنسی تأثیر منفی می‎گذارد.
این اختلال می‎تواند در هر سنی گریبانگیر مردان شود اما بر مبنای اعلام “آکادمی پزشکان خانواده آمریکا” بیشترین شیوع اختلال نعوظ در مردان بالای 75 سال دیده می‎شود.
نوآوری‎های اخیر در درمان پزشکی به این معنی نیز است که اکنون داروهای بیشتری برای کاهش اختلال نعوظ در دسترس است. به هر حال، برخی از مردان ترجیح می‎دهند از مکمل‎های گیاهی به عنوان جایگزین داروهای شیمیایی استفاده کنند.
بسیاری از گیاهان دارویی پتانسیل مؤثر بودن در بهبود عملکرد جنسی مردان را از خود نشان می‎دهند، اما شواهد واقعی اندکی در حمایت از کاربرد هر گونه داروی گیاهی در درمان اختلال نعوظ وجود دارد. مردم همواره باید جانب پرهیز را در هنگام مصرف هر نوع مکمل گیاهی رعایت کنند.
دولت ایالات متحد آمریکا داروهای گیاهی را پایش نمی‎کند. هیچ ثباتی در مورد قدرت یا خلوص گیاهان دارویی فروخته شده وجود ندارد، بنابراین امکان آلوده بودن یا تاریخ منقضی بودن آنها وجود دارد. برخی از داروهای گیاهی ممکن است با داروهای مورد مصرف فرد وارد فعل و انفعال شود، بنابراین هر کسی که گزینۀ مصرف داروهای گیاهی را در مد نظر دارد باید در مورد مشکلات بالقوۀ این کار با پزشک یا داروساز مشورت کند.

دی‎هیدروایپیاندروسترون (DHEA)
معرفی: DHEA مکملی است که عملکرد هورمون طبیعی استروئید را در بدن تقلید می‎کند و می‌تواند در مداوای اختلال نعوظ در مردان کمک کننده باشد.
دوز مصرف آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از مردان بین 20 تا 75 میلی‎گرم آن را به مدت حدود 6 ماه مصرف می‎کنند، در حالی که دیگران 100 تا 400 میلی‎گرم آن را به مدت 8 هفته مصرف می‎نمایند.
چگونه کار می‌کند:

میزان DHEA طبیعی با بالا رفتن سن مردان کاهش می‏یابد. افزایش مقدار هورمون فوق کلیوی می‌تواند به بدن در ایجاد هورمون‎هایی که عملکرد جنسی را بهبود می‎بخشند و همچنین سطح انرژی کمک کند.
تحقیقات:

یک مطالعه در سال 1999 که در نشریۀ “ارولوژی” منتشر شد نشان داد که درمان با DHEA باعث بهبود کارآیی جنسی می‎شود. به هر جهت، این مطالعه در مقیاس بسیار کوچکی انجام شد. از آن زمان به بعد، دیگر تحقیقات نتایج قطعی در پی نداشته‌اند، و یک گزارش در سال 2012 عنوان می‎کند که DHEA کمکی به رفع اختلال نعوظ نمی‎کند.
عوارض جانبی:

DHEA وقتی در مقادیر کم مصرف شود ایمن است. به هر جهت آکنه یک عارضۀ جانبی آن می‎تواند باشد.

گیاه شاخ بز (اپیمدیوم)
این گیاه دارویی چینی برای کاهش علل مرتبط به اختلال عملکرد جنسی شامل اختلال نعوظ کاربرد داشته است. زنان نیز ممکن است آن را برای کاهش شیوع مقاربت جنسی دردناک و کاهش شهوت جنسی مورد استفاده قرار دهند.
چگونه کار می‎کند:

استفاده از گیاه شاخ بز در مورد انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است. به هر جهت، یک مطالعه که در “نشریه پزشکی جنسی” منتشر شد اثرات عصارۀ خالص این گیاه را در موش‎های صحرایی مورد بررسی قرار داد. این مطالعه پی برد موش‌هایی که به آنها گیاه شاخ بز داده شده بود شدت بیشتری را در جریان خون در مقایسه با دیگر موش‌ها از خود نشان می‎دادند.
عوارض جانبی:

مصرف این گیاه دارویی می‎تــواند بر عملکرد قلبی فرد تأثیر منفی داشته باشد. افراد دچار بیماری قلبی نباید این گیاه را مصرف کنند زیرا می‎تواند سبب بی‎نظمی ضربان قلب شود. این گیاه دارویی همچنین امکان دارد که با دیگر داروها وارد فعل و انفعال گردد.

جینکگو
جینکگو بیلوبا گیاهی است که از هزاران سال پیش در درمان برخی از اختلالات سلامت در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. مثال‎هایی از بیماری‎های مزبور شامل زوال عقل، اضطراب و ضعف جریان خون به مغز است.
چگونه کار می‎کند: هواداران مصرف جینکگو برای اختلال نعوظ بر این باورند که جینکگو رگ‎های خونی را برای تقویت جریان خون در دستگاه‌های جنسی متسع می‎کند.
تحقیقات:

مایو کلینیک در رتبه‎بندی جینکگو برای درمان اختلال نعوظ به آن “C” داده است، که بدین معنی است که شواهد علمی در مورد کاربرد گیاه مزبور ناروشن است.
بر مبنای اعلام “دانشگاه کلمبیا”، جینکگو ممکن است در درمان اختلال جنسی ناشی از مصرف مهار کننده‎های بازجذب انتخابی سروتونین (SSRIs)، دارویی که برای مداوای افسردگی تجویز می‎شود، کمک کننده باشد.
عوارض جانبی:

جینکگو می‎تواند خطر خونریزی را افزایش دهد، و مردمی که از داروهای رقیق کنندۀ خون استفاده می‎کنند مجاز به مصرف جینکگو نیستند.
دیگر عوارض جانبی این گیاه شامل تهوع، سردرد، آشوب معده و تحریک‌پذیری دهان است.

ال – آرژینین
ال – آرژینین یک آمینو اسید است که دانشمندان برای اولین بار در دهۀ 1880 میلادی آن را از شاخ جانوران استخراج کردند. ال – آرژینین برای افزایش مقدار اکسید نیتریک در بدن به مکمل‌های گیاهی اضافه می‎شود.
چگونه کار می‎کند:

وقتی در دوزهای بالا مصرف شود، ال – آرژینین می‎تواند باعث تحریک رگ‎های خونی در راستای بزرگ شدن گردد. این وضعیت باعث بهبود جریان خون می‎شود، که این می‎تواند به مرد در رسیدن به نعوظ کمک کند.
تحقیقات:

ال – آرژینین اغلب با گلوتامات و یوهمباین هیدروکلراید به عنوان درمانی برای اختلال نعوظ ترکیب می‎شود.
در یک مطالعه که در “نشریۀ درمان جنسی و زناشویی” منتشر شد، محققان به نمونه‌ها ترکیبی از ال – آرژینین و پیکنوگنول دادند، مکملی که از پوست کاج به دست می‎آید.
پس از درمان به مدت 3 ماه، 92.5 درصد 40 مردی که در مطالعه شرکت داشتند و دچار تجربۀ اختلال نعوظ بودند خبر از رسیدن به نعوظ نرمال دادند.
عوارض جانبی: عوارض جانبی مصرف ال – آرژینین شامل آشوب معده، به صورت کرامپ و اسهال است. این مکمل همچنین احتمال دارد که با داروی وایاگرا فعل و انفعال منفی داشته باشد.

جینسنگ قرمز
جینسنگ یک گیاه دارویی است که طبیبان سنتی کره‎ای به خاطر توانایی‎هایش در درمان اختلال نعوظ از آن حمایت می‎کردند. نام دیگر جینسنگ قرمز جینسنگ پاناکس است.
چگونه کار می‎کند:

محققان به طور دقیق در این باره چیزی نمی‎دانند که جینسنگ چگونه علایم اختلال نعوظ را کاهش می‎دهد.
یک نظریه می‎گوید که جینسنگ بر هورمون‌های مسؤول تحقق نعوظ تأثیر می‌گذارد. نظریۀ دیگری می‎گوید که این گیاه از طریق افزایش مقدار اکسید نیتریک باعث تقویت جریان خون می‎شود.
تحقیقات:

یک مرور در سال 2008 که در “نشریه فارماکولوژی بالینی بریتانیا” منتشر شد پی برد که جینسنگ قرمز اغلب اوقات در کاهش علایم اختلال نعوظ مؤثرتر از دارونما بوده است.
به هر جهت، مطالعات انسانی در این مورد عموماً شامل حجم نمونه کوچکی بوده که این موضوع کار را در رسیدن جمع‌بندی قطعی در مورد فواید جینسنگ قرمز برای محققان دشوار می‎کند.
عوارض جانبی:

مصرف جینسنگ قرمز می‎تواند سبب بی‎خوابی شود. به هر جهت، پژوهشگران آن را برای مصرف در دوره‎های کوتاه مدت تا حدود زیادی ایمن دانسته‎اند.

یوهیمباین
یوهیمباین مکملی است که از پوست نوعی درخت آفریقایی به دست می‎آید. پیش از پدید آمدن داروهایی مثل وایاگرا، دکترها اغلب یوهیمباین را به عنوان درمانی برای اختلال نعوظ تجویز می‎کردند.
چگونه کار می‎کند:

یوهیمباین از طریق تحریک گیرنده‎هایی در بدن عمل می‎کند که بدن را به رهش هورمون‎های اپی‌نفرین و نوراپی‎نفرین تحریک می‌کنند. این می‎تواند اثرات دیگر ترکیباتی را که از جهات دیگر می‎توانند رگ‎های خونی را در آلت تناسلی محدود نمایند، بلوک کند.
تحقیقات:

“انجمن ارولوژی آمریکا” مصرف یوهیمباین را به عنوان درمانی برای اختلال نعوظ توصیه نمی‎کند زیرا این گیاه دارای اثرات جانبی متعددی است. به هر جهت، یوهیمباین در مطالعات انجام شده بر روی حیوانات توانایی خود را در تقویت شهوت جنسی و انگیزش جنسی نشان داده است.
اثرات جانبی:

مصرف این مکمل با اثرات جانبی پرشماری مرتبط شده است. مثال‎هایی در این مورد شامل بالا رفتن فشار خون، سرعت گرفتن ضربان قلب، و اضطراب است. مردان باید از مصرف یوهیمباین (یوهیمبی) بدون مشورت با دکتر خودداری نمایند.

چه هنگامی برای مشکل اختلال نعوظ به دکتر مراجعه کنیم
مردان نباید از مراجعه به دکتر به علت وجود مشکل اختلال نعوظ واهمه‎ای داشته باشند.
داروهای متعدد، تغییرات مرتبط به سبک زندگی و حتی مشاوره‎هایی وجود دارند که می‎توانند به مردان در کاهش میزان بروز اختلال نعوظ کمک کنند. اگر مردی به چنین کاری مبادرت ورزد و در مورد درمان اختلال نعوظ با دکتر مشورت کند، وی ممکن است حتی مکملی گیاهی را نیز برای کاهش اختلال نعوظ مصرف نماید.
مردانی که دچار تغییراتی در میل جنسی، تغییراتی عملکرد نعوظ پس از مصرف داروهای جدید یا تغییرات در عملکرد جنسی می‎شوند، باید به پزشک مراجعه کنند.
اختلال نعوظ بسیار درمان‌پذیر است. مردان نباید از صحبت با پزشک در مورد اختلال نعوظ خویش ترسی داشته باشند زیرا گاهی از اوقات اختلال نعوظ بر اثر وجود برخی مشکلات زیربنایی پزشکی رخ می‎دهد که خود آنها نیاز به درمان دارند.
اختلال نعوظ علل متعددی دارد که برخی از آنها در زیر فهرست شده‎اند:
• اضطراب
• اترواسکلروزیس
• بیماری مزمن کلیه
• افسردگی
• دیابت
• اختلالات مرتبط به قلب و فشار خون
• داشتن سابقۀ آسیب دیدگی آلت تناسلی یا دستگاه‎های اطراف آن
• استرس
• مصرف برخی داروها مثل داروهای ضد افسردگی، آنتی‎هیستامین‎ها، داروهای سرکوب کنندۀ اشتها به غذا، و آرام‌بخش‌ها
رسیدن به نعوظ و حفظ آن نیاز به تحقق چند عامل دارد. این روند شامل تحریک حسی، افزایش جریان خون، افزایش فشار خون در آلت تناسلی مرد، و انقباضات عضلات آلت تناسلی است. اگر هر یک از این عوامل یا مجموعه‌ای از آنها دچار مشکل شوند، آنگاه مرد با اختلال نعوظ مواجه خواهد شد.

•استفاده از سیگار، مشروبات الکلی و داروهای مخدر

امروزه ثابت شده است که کشیدن سیگار هم یکی از دلایل ابتلا به ناتوانی جنسی به حساب می آید. هر چند که بعضی به غلط تصور می کنند که سیگار با تحریک جنسی همراه است اما این تصور کاملاً بی پایه و اساس است. در مورد مشروبات الکلی و داروهای مخدر مثل هروئین و کوکائین هم وضع به همین منوال است. (تقریباً ۱۰۰ درصد مردانی که کوکائین استفاده می کنند دچار ناتوانی جنسی هستند.)

• عدم توازن هورمون ها

از آنجا که تستوسترون و سایر هورمون های نرینگی با ورود به میانسالی کاهش مییابند، عقیده بر این است که پایین بودن تستوسترون به خصوص در کهنسالان مهمترین دلیل ابتلا به ناتوانی جنسی می باشد. علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که کمبود تستوسترون همچنین به سایر مشکلات جنسی نیز می انجامد.

• عوامل روانی

آمار نشان می دهد که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از ناتوانی های جنسی نتیجه مستقیم بعضی مشکلات روانی مثل کمبود اعتماد به نفس، افسردگی و به خصوصا استرس و اضطراب است. در اینجا هیچ مشکل جسمی وجود ندارد و مرد کاملاً سالم است اما باز هم قادر به برقراری ارتباط نیست. میزان آسایش مرد هم بسیار مهم است. خستگی و بی حوصلگی، مشکلات زناشویی، یا تفکرات منفی نسبت به همسر می تواند به بروز ناتوانی بیانجامد. ناتوانی جنسی که از مشکلات روانی ناشی می شود معمولاً موقتی هستند و فقط تا زمانی وجود دارند که ان مشکل روانی نیز در فرد وجود دارد. یکی از بهترین راه های تاثیر بر روی روان رایحه درمانی است که بهترین رایحه شناخته شده و مورد استفاده در این روش ، رایحه وانیل طبیعی می باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن