آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیدمنوش گیاهیگیاهان

چای آویشن :

آویشن در طب سنتی ایران و اروپا، کاربرد دارویی دارد. این گیاه علفی و معطر، دارای خواص دارویی بسیاری است و از آن در صنایع غذایی (پیتزا، پاستا، ماهی، پنیر، لیکور، ذرت مکزیکی و…)، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می‌شود.
آویشن یکی از شناخته شده‌ترین گیاهان دارویی از تیره نعنا است. آویشن درختچه‌ای کوتاه و پرشاخه است که برگهای نازک و متقابل دارد. دارای گل‌هایی سفید چتری و منفرد است.

در روایات از آن به صعتر یاد شده است. گونه‌های مختلفی از آن در کوهستان‌های ایران بویژه در کوه پایه‌های شهرستان فریدونشهر و همچنین در شهرستان اقلید (با نام آویشن شیرازی می‌روید. در همدان به آن آزربه و در کوخرد هرمزگان به آن اَوشُه می‌گویند.

آویشن در طب سنتی ایران و اروپا، کاربرد دارویی دارد. این گیاه علفی و معطر، دارای خواص دارویی بسیاری است و از آن در صنایع غذایی (پیتزا، پاستا، ماهی، پنیر، لیکور، ذرت مکزیکی و…)، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می‌شود. قسمت‌های دارویی این گیاه، سرشاخه‌های آن و برگ خشک شده آن است. در قرون وسطی در فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از آویشن برای درمان سرفه، سوء هاضمه و از بین بردن انگل‌های روده استفاده وسیعی می‌کردند. آویشن خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ دارد. در بعضی کشورها مثل آمریکا دم کرده آویشن برای آرام کردن ریه و سرفه در مواقع سرماخوردگی، هنوز هم محبوبیت فراوانی دارد.

این گیاه تقویت کننده اعصاب، شستشو ‌ی کلیه، ضد صفرا، ضد دلهره ‌و اظطراب، تقویت بدن، رفع زکام و آسم، ضد سیاه سرفه، مقوی معده، ضد دردهای روماتیسمی، استخوانی، کمر در د و ضد سنگ کیسه صفرا است.

کسانی که از درد‌های عضلانی و مفصلی رنج می برند، می‌توانند آویشن، ‌رزماری، اکالیپتوس را «به میزان مساوی» دم کرده و ‌پس از صاف کردن آن، کمی‌ نمک دریا به آن افزوده و در وان آب گرم ریخته و ‌نیم ساعت در آن استراحت کنند.

چای آویشن

آویشن گیاهی با طبیعت گرم و معتدل است.

خواص

چای آویشن موجب تقویت نور چشم، تقویت معده، روده، کبد و کلیه می شود.
افزایش دهند‌ه فشار خون و باز کننده رگ‌هاست.
موجب افزایش شیر مادر می شود.
نرم کنند‌ه سینه، ضد انگل و میکروب کش قوی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن