آخرین اخباردمنوش گیاهی

چاي بابونه بنوشيد و آرامش پيدا كنيد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر با بیان اینکه مهدیشهر رویشگاه گیاه دارویی بابونه است، گفت: چای بابونه، آرام‏ بخشی کم ‏هزینه و مفید در درمان بیماری‏ها محسوب می‏شود.

شهرستان مهدیشهر خصوصا فولادمحله از شرایط مطلوبی برای رشد و پرورش گیاهان دارویی برخوردار است.وی تصریح کرد: اکثر ساکنان بومی این منطقه با شناختی که از خواص درمانی گیاهان دارند، در درمان بسیاری از بیماری‌ها از گیاهان دارویی استفاده می‌کنند و گیاه دارویی بابونه یکی از این گیاهان بوده که دارای اثرات مفید درمانی است. گیاه بابونه دارای گل‌های سفید‌، زرد و ارغوانی بوده و به خاطر بوی آن در یونان باستان به این گیاه «سیب خاکی» اطلاق می‌شده است.

در روزگاران قدیم، از این گیاه به‌عنوان بهترین آرام‏بخش تشنجات معده و ناراحتی‌های هضمی استفاده می‌شده است.

گیاه بابونه علاوه بر جنبه دارویی، کاربرد غذایی نیز دارد و همراه سبزیجات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 این گیاه مصارف خوبی برای درمان بیماری‌ها دارد و از آن در استان سمنان در درمان انواع ناراحتی‌های دستگاه گوارش اعم از معده و روده مانند اسهال‌، استفراغ و دل دردها استفاده می‌شود.

این گیاه خاصیت اشتهاآوری، تصفیه ‏کننده‌ای و ضدانگلی داشته و همچنین در درمان ضعف‌ها و خشکی‌های عمومی، آسم، تب‌های متناوب، کولیت و سنگ‌های مجاری اداری کاربرد دارد.رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر خاطرنشان کرد: گیاه بابونه دارای خاصیت ضد فشردگی عصبی بوده و به‌عنوان آرام‏بخش در سردردهای عصبی و میگرنی شناخته شده است.

 مصرف چای بابونه همانند دیگر آرام‏بخش‌ها همچون تهیه چای است و می‌توان روزانه تا سه فنجان از آن را در موارد لزوم تهیه و استفاده کرد.

 مقدار آن برای هر فنجان، یک قاشق غذاخوری از گل بابونه است که باید در آب جوش ریخته و مدت 15 دقیقه صبر کرد تا دم بکشد و پس از هر غذا یا قبل از خواب با کمی عسل آمیخته و مصرف کرد.رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر افزود: گیاه بابونه دارای طعم بسیار خوب و طبیعت تلخ، گرم و مرطوبی است و هنگام تماس با پوست می‌تواند ایجاد حساسیت کند.

آرمان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن