آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتی

قلیان دوای درد شماست :

این روزها قدم در هر مکان تفریحی که میگذاری عده ای را مببینی که قلیان به دست در حال رفتن هستند . قلیان وسیله ای است که استفاده از آن در بین جوانان بسیار زیاد شده است و باور به اینکه این وسیله میتواند سلامتی را از آنها بگیرد نتوانسته در میان آنها جایی باز کند .
بر خلاف باور عمومی که معتقدند ضررقلیان از سیگار وسایر مواد دخانی کمتر بوده و آب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می گیرد،ولی باتوجه به میزان ومدت مصرف قلیان باید اذعان نمود که ضرر و عوارض جسمی و روانی استعمال قلیان از سیگار و سایر دخانیات نه تنها کمتر نبوده بلکه میزان و نوع عوارض آن بیشتر و متنوع تر می باشد و این باورهای غلط در مورد مصرف قلیان در جامعه و بخصوص جوانان و نوجوانان رواج داشته و باعث افزایش شیوع مصرف قلیان در جامعه بخصوص در بین دختران و زنان گردیده است.

فواید مصرف قلیان در طب سنتی :
یکی از روش‌های درمانی که کاربرد زیادی در طب جامع ایران داشته است، هدایت دارو به موضعی است که درد و بیماری در آنجا ریشه دوانده است. از جمله وسایلی که می‌توان از طریق آن چنین شیوه درمانی را پیاده‌سازی کرد، قلیان و چپق بوده است. به عنوان مثال جهت از بین بردن عفونت که می‌بایستی مرزنجوش به آن ناحیه برسد، مرزنجوش را به شکل تنباکو خیس کرده، فردی که طبیعت ریه اش به گرمی و خشکی می‌زد، مرزنجوش را با قلیان می‌کشید. همچنین عرقیات گیاهان دارویی مانند نعنا، اکالیپتوس یا بادرنجبویه را می‌توان گرم کرد و در جام ریخت. از قطعات شنگرف در حقه برای درمان عفونت ریوی و عفونت سینوزیت می‌توان بهره برد.

قلیان وسیله درمانی برای گرم مزاجان :

آیا می دانید که قلیان وسیله درمانی برای گرم مزاجان جهت رساندن دود دارو به اعماق ریه است؟ در گذشته بر سر قلیان به جای تنباکو، شنگرف (یک ماده معدنی) می گذاشتند و با استنشاق آن بیماری سیفلیس را درمان قطعی می نمودند.تا همین 60 سال پیش هم در تهران این نوع درمان رواج داشت.

بهترین نوع ورزش ریوی استفاده از قلیان به شیوۀ بومی بوده است تا با چنین وسیلۀ ساده ای آتش گرم همراه با دود داروها از داخل آب عبور کند و بدون اینکه قطرۀ آب وارد دهان گردد، دود تغییر مزاج یافته، از گرمی و خشکی آن کاسته شود و بر عکس به سردی و تری آن افزوده گردد. این عاملی بود در پیش گیری از صدمه زدن به ریه ها.
همچنین بخوانید : وقتی آزاده نامداری از احسان علیخانی دفاع می کند + عکس

اگر مزاج فرد سرد و تر بود و یا به زبانی گویاتر ریه دچار سردی و تری شدید بود چون گرمی و خشکی برایشان مضر نبوده است؛ لذا می توانستند از چپق دارویی با لولۀ بلند چوبی استفاده کنند، تا اینکه اوج گرما را در طول مسیر چپق و قلیان متعادل کنند. در گذشته هرگز از چپق و قلیان مصرف نباتات، نا به جا و مزخرف نمی کرده اند.
همچنین بعضاً به جای آب ساده از عرق نعناع در شیشۀ قلیان استفاده می کردند و با تنفس عمیق بدون آتش در اکستنشن ریوی تأثیری به سزا ایجاد می کردند.

محمود قادری، کارشناس طب سنتی در گفت و گو با خبرنگار سلامت خبرگزاری برنا گفت: متاسفانه قلیان را مثل بقیه موارد، دچار انحراف و مشکلاتی شده است. همانطور که از تصاویر پیداست، در زمان قدیم، بسیاری از علمای ما قلیان می کشیدند. در مجالس و هیات ها برای افراد قلیان می آوردند. قلیان به خودی خود خوب است اما ما هم با تنباکو و دود مخالفیم.

وی در ادامه افزود: اما از قلیان، برای رطوبت رسانی استفاده می کنیم. قدیمی ها قلیان خالی را بدون آتش استشمام می کردند. رطوبت به بدن می رسید. به خصوص برای افرادی که دچار آسم یا عفونت ریه بودند. یا برای از بین بردن عفونت های دیگر از آن استفاده می کردند. مثلا وقتی می خواستند گیاهی مانند نعناع یا پونه را به ریه برسانند، این گیاهان را در آب می ریختند. یا اینکه در کاسه قلیان می توانید عرق نعناع یا آویشن بریزید. با کام گرفتن، بخارها به موضع مورد نظر می رسد.

این کارشناس طب سنتی بیان کرد: برای رسیدن دود و بخور مثل عنبر نسارا که فضله الاغ است برای از بین بردن عفونت سینوزیت استفاده می شود. آن را روی آتش می ریزند. مثل تنباکو آن را استشمام می کنند. برای از بین بردن سینوزیت ها از آن استفاده می کنند. به تناسب بیماری ها، از انواع مواد یا عرق گیاهی استفاده می شود.

قادری با انتقاد از وجود قلیان با تنباکوی میوه ای در سفره خانه های سنتی خاطرنشان کرد: سفره خانه های سنتی به خاطر حس و حال نشئگی ای که به جوانان می دهد، از این قلیان ها استفاده می کنند. این اماکن از تفاله گیاهان مختلف مثل سیب و هلو و نعناع و تنباکوهای دیگری استفاده می کنند که در آنها مواد روانگردان موجود است. همین مواد روانگردان حالت اعتیاد آور دارد. یعنی وقتی شما یک بار آن را مصرف می کنید، دوباره دنبالش می روید. در این تنباکوها مواد شیمیایی به کار رفته که تغییر ذائقه هدفمند را به دنبال دارد.

وی در پاسخ به این سوال که فرهنگ سازی در استفاده صحیح از قلیان انجام شده است یا خیر تاکید کرد: متاسفانه این کار را نکردیم چون جواب نمی داد. قبلا در قهوه خانه ها قلیان های خوانسار و خمین ارائه می شد اما آرام آرام جای خود را به قلیان های مضر میوه ای دادند. کسی نمی تواند بگوید که در این سفره خانه، قلیان نعناع یا آویشن ارائه می شود. جوانان استقبالی نمی کنند.

این کارشناس طب سنتی تاکید کرد: در حال حاضر قلیان را به صورت دارو استفاده می کنیم. اگر دقت کرده باشید، کسانی که آسم دارند، می گویند وقتی شمال می روند، سرفه های شان بهتر می شود. به این دلیل که وقتی رطوبت به ریه می رسد، سرفه ها کمتر می شود. خود قلیان می تواند به عنوان نسخه به کارگیری شود.

قادری در پایان تصریح کرد: قلیان ها که مواد خطرناک دارند، باید جمع شوند. باید بدانیم، خطر کام قلیان به مراتب بیشتر از سیگار است. چون باعث عوارضی چون عفونت، کم خونی، ناراحتی های ریوی، قلبی و تنفسی شده و روی دستگاه گوارشی تاثیر بدی می گذارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن