آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیگیاهان

قارچ‌ جادو مغز را از افسردگی رها می‌کنند ؟

امروزه از ماده سیلوسیبین موجود در این قارچ های جادویی در تهیه داروهای ضد افسردگی استفاده می شود اما میزان آن بسیار کم بوده و البته اثرات جانبی استفاده از آن به بیماران اطلاع داده می شود. دانشگاه سلطنتی لندن و مدرسه پزشکی جان هاپکینز اصلی ترین مکان های تولید و پخش داروهای حاوی سیلوسیبین به حساب می آیند و البته به طور کاملا قانونی آنها را مورد استفاده قرار می دهند، با اینحال همچنان استفاده از این قارچ ها و حتی داروهایی که دوز بسیار پایینی از این ماده دارند.

یافته‌های اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که قارچ‌های جادویی می‌توانند مغز را از افسردگی رها کنند.

بر اساس گزارش تلگراف، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که یک ماده شیمیایی روانگردان که در این قارچها که به “قارچ‌های جادویی”(Magic mushroom) معروف هستند وجود دارد که می‌تواند به درمان “افسردگی” با”تنظیم مجدد” مغز کمک کند.

ماده موجود در این قارچ «سیلوسایبین»(psilocybin) به ۱۹ بیمار مبتلا به افسردگی داده شد و در آنها “اثرات ضد افسردگی سریع و پایدار” را به وجود آورد.

حدود 50 درصد از کسانی که در این آزمایش حضور داشتند یک “تاثیر ثانویه” را شرح دادند که تا پنج هفته ادامه داشت.

بسیاری از بیماران افسرده این شیوه درمان را تقلید کرده‌اند تا مغز آنها “دوباره راه اندازی”(rebooted) یا “تنظیم مجدد”(reset) را انجام دهد.

«رابین کارهارت هریس»، سرپرست تحقیقات روانشناسی در امپریال کالج لندن، گفت: “ما برای اولین بار تغییرات چشمگیری در فعالیت مغز در افرادی که تحت درمان با psilocybin قرار گرفته‌اند دیدیم.”

نام علمی این قارچ‌ معجزه‌گر، «سیلوسایبین ماشروم» (Psilocybin mushroom)، قارچ‌هایی چتری حاوی ماده توهم‌زای “سیلوسایبین”و “سیلوسین” هستند و خاصیت روان‌گردان دارند.

«سیلوسایبین» یک ماده توهم‌زا و روان‌گردان است که جزو کلاس “ایندول” و “تریپتامین” طبقه‌بندی می‌شود.

«قارچ‌های سیلوسایبین» یا “قارچ‌های جادویی” حاوی “سیلوسایبین” و “سیلوسین” هستند که برای مقاصد عرفانی ، تفریحی و پزشکی جهت درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

“سیلوسایبین” بعد از مصرف در بدن انسان به “سیلوسین” تبدیل می‌شود.

محققان دریافتند که این دارو سلول‌های عصبی را بازنشانی می‌کنند و باعث افزایش ثبات در شبکه‌های مغز می شود که با افسردگی ارتباط دارند.

با این حال، دانشمندان نسبت به خوددرمانگری با داروهای ردیف «هالوسینوژنیک»(Hallucinogenic) به بیماران افسرده هشدار دادند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن