آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیگیاهان

زردچوبه برای درمان افسردگی :

زردچوبه از ریشه همین گیاه به دست می‌آید و در آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا به شکل پودر زرد روشن است و در پخت و پز به ویژه در کشورهای آسیایی رواج بیشتری دارد. زردچوبه علاوه بر استفاده در آشپزی ممکن است فواید پزشکی‌ و درمانی نیز داشته باشد. در این ماده غذایی ماده فعالی‌ به نام کورکومین وجود دارد که دارای خواص آنتی‌اکیسدانی و ضد التهابی شناخته شده است.

محققین بر این عقیده هستند که زردچوبه دارای فواید احتمالی‌ برای سلامت است و اخیرا در مورد اثر زردچوبه روی افسردگی نیز شواهدی وجود دارد، شامل افسردگی خفیف یا شدید.

اثر احتمالی‌ زردچوبه بر افسردگی به چه صورت است
وجود آنتی‌اکسیدان به نام کورکومین سبب می‌شود تا رادیکالهای آزاد درون بدن کاهش پیدا کند و همینطور دارای اثر ضد التهابی است که منجر به کاهش استرس اکسیداتیو در بدن است. در تحقیقات اخیر نشان داده شده که افسردگی با التهاب مزمن در ارتباط است. به نظر می‌رسد که این دو عامل سبب بروز و تشدید یک دیگر می‌شوند.

نتایج آخرین تحقیقات چه می‌گوید
مطالعات انجام شده روی اثر زردچوبه بسیار امید بخش است. در سال ۲۰۱۷ نیز در یک تحقیق علمی‌ نشان داده شده است که ماده کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند به درمان افسردگی کمک کند. نکته جالب آن است که کورکومین به تنهایی و در ترکیب با سایر ادویه‌جات نیز مفید بوده است مثلا کورکومین موجود در زعفران.

چطور می‌توان از زردچوبه برای درمان افسردگی استفاده کرد؟
در نگاه اول مهم است به یاد داشته باشیم که فقط زردچوبه یا کورکومین موجود در آن به تنهایی برای درمان افسردگی کافی‌ نیست و باید همزمان با سایر روش‌های ضد افسردگی مورد استفاده قرار بگیرد. به هیچ وجه از این ماده نباید به جای قرص‌های ضد افسردگی تجویز شده توسط پزشک استفاده کرد. از سوی دیگر به یاد داشته باشید که اثر احتمالی‌ زردچوبه در درمان افسردگی در طولانی‌ مدت اتفاق خواهد افتاد، بهترین روش برای مصرف روزانه زردچوبه استفاده کردن از این ادویه در هنگام پخت و پز غذا است.

از مهمترین فواید دیگر زردچوبه برای سلامتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

سلامت کبد
زردچوبه برای سلامت کبد بسیار مفید است. این گیاه یک سم زدای طبیعی است.کبد از طریق تولید آنزیم‌ها، خون را تصفیه می‌کند و زردچوبه تولید این آنزیم‌های حیاتی بدن را افزایش می‌دهد. این آنزیم‌‌ها تجزیه‌شده و سموم داخل بدن را کاهش می‌دهند. مصرف منظم زردچوبه باعث مبارزه با چندین مشکل جدی کبدی مانند سیروز، هپاتیت و زردی می‌شود.

بیماری آلزایمر
آلزایمر نوعی زوال عقل است که اغلب در افراد سالخورده اتفاق می‌افتد. زردچوبه در جلوگیری و درمان بیماری آلزایمر موثر است زیرا باعث از بین رفتن پلاک‌هایی که در مغز ایجاد می‌شود و بهبود جریان اکسیژن می شود و به سلامت عمومی مغز کمک می‌کند. این ماده می‌تواند ایجاد یا پیشرفت بیماری آلزایمر را نیز کاهش دهد.

رفع سوء هاضمه
زردچوبه در درمان مشکل سوء هاضمه بسیار موثر است. چرا که کیسه صفرا را برای تولید صفرا تحریک می‌کند و گوارش را تقویت می‌کند. همچنین در از بین بردن سوزش سر معده، التهاب شکم، گاز معده و همچنین مشکلات روده کمک می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن