آخرین اخباردرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیماسکهای گیاهی

درمان سوختگی‌ درجه یک با گیاهان طبی :

سوختگی نوعی آسیب تروماتیک ناشی از تأثیر انرژی‌های حرارتی، الکتریکی یا الکترومغناطیسی و یا شیمیایی است. شعله مستقیم آتش دلیل اصلی سوختگی‌ها در بزرگسالان است، در حالی که سوختگی‌های کودکان بیشتر ناشی از ناشی ریختن آب جوش روی پوست است. هم سالخوردگان و هم کودکان خردسال، بیش از سایرین در معرض خطر سوختگی هستند.

سوختگی‌های درجه یک (سطحی)
در سوختگی‌‌های درجه یک تنها اپیدرم یا لایه بیرونی پوست آسیب می‌بیند. محل سوختگی قرمز، دردناک و خشک است اما تاول ندارد. افتاب سوختگی ملایم، نمونه‌ای از این نوع سوختگی‌ها است. این سوختگی‌ها، معمولاً باعث آسیب‌دیدگی طولانی مدت بافت‌ها نمی‌شوند و تنها با تیره یا روشن‌تر شدن رنگ پوست همراه هستند.پوست ملتهب شده، اما سالم باقی می‌ماند. پوست مرطوب باقی می‌ماند و کم‌رنگ می‌شود؛ همچنین بیمار درد کم تا متوسطی را خواهد داشت. معمولاً با درمان سوختگی ، این سوختگی‌ها در کمتر از یک هفته بهبود می‌یابند.

برای درمان سوختگی‌های سطحی روغن مالی موضع با روغن زیتون موثر است.

اگر سوختگی همراه با خونریزی باشد و فرد مبتلا به دیابت نیز باشد حتماً باید به پزشک مراجعه کند چرا که بند آوردن خونریزی محل سوختگی در دیابتی‌ها مشکل است.

پماد صبر زرد ترکیبی از کره محلی، روغن زیتون، و صبرزرد همراه با برخی گیاهان دارویی است برای ترمیم محل سوختگی موثر است.
برای رفع خونریزی ناشی از سوختگی استفاده از گیاهان دارویی قابض مانند پودرحنا یا “پودر مورد” بر محل سوختگی موجب بند آمدن خونریزی محل سوختگی می‌شود.

برخی از مرهمها در طب سنتی گوشت موضع سوختگی را ترمیم می‌کند و به اصطلاح گوشت آور است که از درمانگاه‌های طب سنتی می‌توان خریداری کرد البته با تجویز پزشک.

برخی از سوختگی‌ها همراه با عفونت است که می‌توان از گل ختمی، کلم، روغن زیتون و کره محلی مرهمی ساخت؛ بر موضع ضماد کرد که این مواد جاذب بوده و جذب پوست شده و عفونت‌های عمقی را برطرف می‌کند.

برای رفع عفونت ناشی از سوختگی‌ها می‌توان ۵ قاشق سماق را با یک لیتر آب جوشاند و محل عفونت را با آب آن شست‌و‌شو داد، روزی چند مرتبه این عمل را تکرار کنند که موجب رفع عفونت موضع می‌شود.

افرادی که دچار سوختگی می‌شوند، باید اجابت مزاج به موقع داشته داشته باشد، در صورت مبتلا به یبوست و تدابیر مربوط به رفع یبوست را انجام دهند و می‌توانند روزی یک قاشق غذاخوری خاکشیر را با آب داغ روزی چند ۲ مرتبه مصرف کنند که در رفع یبوست نافع است.

فردی که دچار سوختگی شده است باید از موادغذایی مولد خون صالح استفاده کند و خون خوب در بدن تولید شود. همچنین، استفاده از سیب، مویز، آب سیب، زرده تخم مرغ عسلی و … مفید است.

سید جواد علوی کارشناس طب سنتی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن