آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتی

درمان زخم دیابتی با عسل – نمونه واقعی :

درمان زخم دیابت با عسل :
عسل دارای خواص ضد عفونی‌کننده قوی است؛ این خاصیت شاید به دلیل اثر اسمتیک پایین و اسیدی عسل باشد؛ از این رو عسل را می‌توان برای ضد عفونی‌کردن و درمان زخم دیابت استفاده کرد.

در طول تاریخ در میان ملل مختلف، عسل جایگاه خاصی را در میان داروهای سنتی به خود اختصاص داده است.

عسل نواحی مختلف، دارای ارزش غذایی و خواص درمانی متفاوت است؛ اما مطالعات بالینی و آزمایشگاهی بعضی خواص مشترک را برای عسل ثابت کرده است.

در درمان زخم دیابت با عسل اگر عسل را به صورت موضعی روی زخم‌ها استفاده کنید، باعث تولید پراکسیر هیدروژن می‌شود که اثر ضد عفونی‌ کننده دارد.

این ماده شفابخش در تسریع درمان زخم دیابت نیز مؤثر بوده و می‌تواند از رد زخم نیز جلوگیری کند؛ امروزه پمادهایی موضعی از عسل تهیه می‌شود که حتی در اعمال جراحی زیبایی برای جلوگیری از رد زخم و بخیه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنهاد عسل درمانی برای جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.
گروهی از محققان میگویند با مالیدن عسل بر روی زخم یک فرد مبتلا به دیابت میتوان از لزوم قطع یک پای عفونی پیشگیری کرد و به درمان زخم دیابت کمک کرد.
در درمان زخم دیابت با عسل پس از برداشت پوست و باکتری مرده لایه عسل وارد زخم میشود.

افراد مبتلا به دیابت معمولا از جریان خون ضعیفی برخوردارند و از آنجا که توانایی آنان برای مبارزه با عفونت کاهش می یابد، زخم هایشان به سختی درمان میشود.

خاصیت اسیدی عسل از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند؛ برای درمان زخم دیابت، سوختگی‌ها و سایر زخم‌های عفونی، عسل می‌تواند یک جایگزین خوب باشد؛ در واقع عسل با جذب آب موجود در بافت‌های متورم درمان زخم دیابت را تسریع می‌کند.

درمان زخم دیابتی با عسل – نمونه واقعی
آقای 55 ساله ای دارای سابقه دیابت نوع 2 به مدت 12 سال با زخمی در ناحیه ساق پا که به علت تصادف دوماه قبل ایجاد شده مراجعه کرده . زخم در این مدت تحت درمان با پنیسیلین 3 ، 6 ، 3 ، ( 3 عدد ) و شستشوی روزانه با بتادین قرار گرفته ولی هیچگونه بهبودی حاصل نشده است . بیمار دارای دیابت کنترل نشده با قند ناشتای 250 میلی گرم در دسی لیتر و هموگلبین گلیکوزیله 5 / 11 درصد بوده . در هنگام مراجعه بیمار دارای زخمی در ناحیه پا به ابعاد 2*2 و عمق 2 سانتی متر بوده است . بعد از مراجعه استفاده روزانه از پودر پنی سیلین و شستشو با بتادین قطع شد و بعد از رد استئومیلیت ، ( درمان بصورت پانسمان روزانه با مخلوطی از عسل که به مدت 5 تا 7 دقیقه در 40 درجه حرارت غیرمستقیم قرار گرفته، عسل و روغن زیتون استاندارد شروع شد . ) به بیمار توصیه شد که در ابتدا زخم را بطور کامل با سرم شستشو داده و سپس مخلوط را روی یک گاز استریل به ابعاد 4 *4 گذاشته و روی محل زخم قرار دهد و پانسمان هر 24 ساعت تعویض شود ، همچنین برای بیمار گلی بن کلامید 5 میلی گرم روزانه شروع شد . بعد از گذشت 5 روز از شروع درمان بافت گرانولاسیون در زخم ایجاد شد و زخم در طول یک ماه کاملا بهبود یافت . بیمار به مدت دو هفته بعد از قطع درمان پیگیری شد و هیچگونه برگشتی مشاهده نشد . لازم به ذکر است که بیمار از داروهای کاهنده قند خون که برایش تجویز شده بود استفاده نکرده بود و قند خون بیمار ( 244 میلی گرم بر دسی ) همچنان بالا بود .

 

نتیجه گیری در مورد تاثیر عسل در بهبود زخم دیابتی
قرن هاست که عسل در درمان زخم ها استفاده میشود . درحالی که موارد گزارش شده بسیاری درمورد موثر بودن عسل در درمان زخم ها وجود دارد اما شواهد علمی که از این درمان حمایت کند ، بسیار کم است . چندین بررسی بالینی موثر بودن عسل در درمان زخم ها و سوختگی ها را نشان داده اند که عسل از رشد باکتری ها پیشگیری میکند . توجه به استفاده از عسل در درمان زخم ها به علت وجود پاتوژن های مقاوم به آنتی بیوتیک است . بسیاری از تحقیقات اثرات آنتی میکروبیال عسل را تایید کرده اند ولی مکانیسم این اثر بطور کامل شناخته نشده است . برخی از مطالعات پیشنهاد کرده اند که عسل به علت دارا بودن اسمولالیته بالا باعث جلوگیری از رشد میکروب ها میشود . اما در مطالعات دیگر عسل بصورت رقیق شده در درمان زخم ها به کار رفته و به سرعت باعث استریل شدن زخم ها شده است . مخصوصا این موضوع در مورد استافیلوکوک اورنوس در چندین مطالعه دیده شده است . نتایج یک مطالعه پیشنهاد کننده این مطلب است که اثر عسل بر روی بهبود زخم موثر است به علت تحریک سیتوکین های التهابی که نقش مهمی در بهبود زخم و ترمیم بافت دارند ، میباشد . کوپر و همکارانش نشان دادند که عسل میتواند از رشد پسودوموناس در سطح زخم جلوگیری کند . در مطالعه دیگری نیز نشان داده شد که عسل با خاصیت باکتریسیدال یک درمان موثر در سوختگی های عفونی شده با پسودوموناس آئرژینوزا است . در مطالعه زاقلول و همکارانش دیده شد که عصاره اتیل استات عسل دارای اثرات آنتی باکتریال و اثرات ضد قارچ درغلظت های کم است . فعالیت آنتی میکروبیال عسل با غلظت 10 تا 100 درصد در مقابل پاتوژن های معمول مانند اشریشیاکلی ، انتروباکتر کلاسمیه ، پسودوموناس آئروژینوزا ، شیگلاد یسانتری ، کلبسیلا ، هموفیلوس ، آنفولانزا ، پروتئوس ، استافیلوکوک اورئوس ، استرپتوکوک همولیتیک گروه و کاندیدا آلیکانس دیده شده است . روغن زیتون نیز یکی از مواردی است که در درمان زخمها در طب سنتی استفاده میشود و باعث افزایش سرعت بهبود زخم میشود . از آنجایی که شیوع دیابت در حال افزایش است شناسایی روشهای موثر در کاهش میزان آمپوتاسیون باعث بهبود کیفیت زندگی و کاهش هزینه ها میشود . تعداد روز افزونی از روش های درمان احتمالی برای زخم های دیابتی پا در حال تکوین هستند . ولی اکثر روش های درمانی باعث تحمیل رنج و هزینه زیادی در بیمار میشود . استفاده از عسل و روغن زیتون در درمان زخم باعث بهبود پیامد ، صرف هزینه کمتر و کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها ومقاومت به آنها در افراد دیابتی میشود بنابراین در صورتی که موثر بودن آن در درمان زخم ها ثابت شود میتواند به عنوان یک درمان موثر برای بهبود زخم ها پیشنهاد شود . برای تعیین موثر بودن عسل در درمان زخم ها در افراد دیابتی مطالعات کنترل شده وسیع تری همراه با دارونما پیشنهاد میشود .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن