آخرین اخبارگیاهان

درمان افسردگی شدید با قارچ جادویی :

اخبار سلامت : امروزه مشکل افسردگی یک مشکل همه گیر است که بسیاری از مردم را درگیر خودش کرده. شدت افسردگی در بسیاری از مردم به حدی است که با روش‌های رایج درمان نمی‌‌شود، به همین دلیل خیلی از مردم به دنبال راهی جدید و موفق برای درمان افسردگی شدید هستند. به تازگی در بررسی های جدید امپریال کالج لندن از تاثیر جادویی برخی انواع قارچ ها برای درمان افسردگی خبر می دهد. زیرا این قارچ ها قادر به ایجاد تغییراتی مثبت در مغز هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، محققان با انجام آزمایش هایی بر روی ۲۰ نفر از افراد مبتلا به بیماری افسردگی که مقاومت بالایی در برابر دیگر روش های درمانی نشان داده بودند، پی بردند ماده ای موسوم به psilocybin که در قارچ هایی موسوم به قارچ‌ جادویی یا مجیک ماشروم یافت می شوند، می توانند به درمان افسردگی کمک کنند.

قارچ های یاد شده با نام علمی سیلوسایبین ماشروم (Psilocybin mushroom)، قارچ‌هایی چتری حاوی ماده سیلوسایبین و سیلوسین هستند .

افراد مورد آزمایش ابتدا یک دوز ۱۰ میلی گرمی از این ماده و یک هفته بعد دوزی ۲۵ میلی گرمی از ماده یادشده دریافت کردند.

سپس مقایسه اسکن مغزی افراد مذکور قبل و بعد از مصرف ماده یادشده نشان داد سیلوسایبین باعث کاهش فشار خون در برخی نقاط مغز این بیماران شده که در پردازش واکنش های احساسی انسان و شکل گیری نگرانی و ترس و استرس نقش دارند.

علاوه بر این مصرف ماده یادشده باعث افزایش ثبات در یک شبکه دیگر مغز شده که با شکل گیری افسردگی در ارتباط است. بررسی موضوع با استفاده از یک پرسشنامه هم تاثیرات مثبت ماده یادشده را ثابت کرده است، هر چند برای تکمیل تحقیقات در این زمینه هنوز به زمان نیاز است.

محققان دریافتند که ترکیبات روان درمانی که در برخی از قارچ های جادویی یافت می‌شوند، برای درمان افسردگی شدید مفید هستند. بر اساس یک مطالعه جدید، قارچ جادویی حاوی دارویی با نام سیلوسیبین (psilocybin) است که با بازسازی مدارهای مغزی ، در قسمت‌هایی از مغز که ارتباطی با هم ندارند، ارتباط فوق العاده‌ای بین آن‌های ایجاد کرده و از این طریق به درمان افسردگی شدید کمک می‌کند. سیلوسیبین با تحریک گیرنده‌های مغز برای تولید سروتونین می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد.

قارچ جادویی برای درمان افسردگی شدید چگونه عمل می‌کند؟
دکتر رابین کارارت هریس (Dr. Robin Carhart-Harris) نویسنده اول این مطالعه (سرپرست تحقیقات روانشناسی در دانشگاه) به همراه همکارانش روی ۱۹ بیمار که درمان‌های ضد افسردگی معمولی برای آن‌ها کارایی نداشت، مطالعه خود را انجام دادند.

دکتر رابین کارارت هریس اظهار داشت که در این مطالعه برای اولین بار توانستند تغییرات شگرف و قابل توجهی را در مغز افراد تحت درمان با این قارچ جادویی مشاهده کنند. مغز این بیماران به درمان‌های معمول افسردگی عکس العملی نشان نداده بود اما بعد از تحت درمان قرار گرفتن با این قارچ های جادویی بعضی از این بیماران احساس “بازسازی” مغز خود را داشتند و محققان در این باره اظهار داشتند که برای اولین بار تغییرات واضحی در فعالیت مغز افراد افسرده تحت درمان با سیلوسیبین دیده شد.

سیلوسیبین ماده موثر قارچ جادویی
سیلوسیبین ، ماده‌ای فعال در قارچ های جادویی است که به عنوان آغازگر توهم و ایجاد آن شناخته شده است. در واقع سیلوسیبین یک ماده توهم زا است که باعث می‌شود رنگ‌ها به صورت اشباع دیده شوند و مرز بین اشیا قابل تشخیص نباشد. مصرف طولانی مدت این ماده باعث می‌شود که فرد تجارب غیر مادی متنوعی داشته باشد.

در این مطالعه، به بیماران افسرده و مقاوم به درمان‌های معمول، حدود ۱۰ و ۲۵ میلی گرم از سیلوسیبین داده شد. اسکن مغز این بیماران افسرده نشان دهنده کاهش فعالیت برخی از بخش‌های مغز (بخش آمیگدال یا بادامه مغز) بود. این بخش از مغز بیشتر درگیر پردازش احساسات، استرس و ترس و پاسخ به آن‌ها است. به این ترتیب این مطالعات نشان دهنده تأثیر ترکیبات داخل قارچ جادویی برای درمان افسردگی شدید بود.

دانشمندان هشدار داده‌اند که علی رغم نتایج دلگرم کننده این دارو برای درمان افسردگی شدید ، افراد افسرده به هیچ عنوان نباید خودسرانه از چنین داروهای روانگردانی استفاده کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن