آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتی

درخت غان اکسیری ناشناخته در طبیعت :

«توس» یا «غان» درختی است با نام علمی Betula pendula از تیره ای به همین نام (Betulaceae) که در بالاترین ارتفاعات جنگل های شمال و در مرز جنگل و مرتع می‌روید.

درخت توس یا غان، درخت بزرگی است با شاخه هایی نسبتاً آویزان و قهوه ای رنگ. پوست تنه آن سفید رنگ و در قسمت پایین کرک دار است و در سن بیست سالگی ، به صورت نوارهایی شبیه کاغذ از تنه جدا می شود.

این درخت، بازمانده جنگل های اولیه خزری و در معرض انقراض است.به طور طبیعی، این درخت در ارتفاعات بالای 1600 متری از سطح دریا تا ارتفاع ۳۰۰۰ در جنگل های شمال دیده می‌شود. درخت توس، گونه‌ای نورپسند است و به طور متوسط، روزانه به ۱۰ تا ۱۳ ساعت روشنایی احتیاج دارد که اگر این عامل فراهم باشد، در همه جای شمال می‌روید.

چوب آن بلندترین الیاف را در بین پهن‌برگان منطقه اروسیبری دارد و برای کاغذسازی مناسب است و چون رنگ روشن دارد، هزینه رنگ‌بری نمی‌خواهد.

برگ های درخت توس، قلبی و لوزی شکل و ریزتر از صنوبر بوده که دم برگ های بلندی دارند که در آغاز چسبیده اند و روی شاخه ها به طور متناوب قرار گرفته اند.

برگ توس در پاییز، طلایی و زیبا می‌شود و با این که رنگارنگی گونه انجیلی ( آسوندار ) را ندارد، جلوه خوبی به محیط می‌دهد.درخت توس یا غان، یک پایه است؛ به این معنا که گل های نر و ماده جدا از هم ولی روی یک پایه قرار دارند. توس، چوب سبکی دارد و و با بذر و قلمه تکثیر می‌شود.میوه درخت توس یا غان، بالدار و به شکل شاه توت دراز است که نر آن در پاییز و ماده آن در بهار، پدیدار می گردد.میوه درخت توس یا غان، بالدار و به شکل شاه توت دراز است که نر آن در پاییز و ماده آن در بهار، پدیدار می گردد.

درخت غان

درخت غان برای خوش اندامی
روزهای گرم تابستان از راه رسیده و زمان آن است که کمی به فکر تناسب اندامتان باشید. برای این کار می‌توانید از آب گیاه غان استفاده کنید. این گیاه برای دفع آب انبار شده در بدن موثر است به خاطر این که خواص دیورتیک دارد یعنی اینکه ادرارآوراست. برای همین هم باعث کم شدن وزن بدن می‌شود. علاوه بر این، این گیاه، پوست را آب‌رسانی کرده و سموم بدن را دفع می‌کند. همین امر هم باعث مقابله با سلولیت می‌شود.

روش استفاده

برای هر یک فنجان آب جوش دو تا سه گرم برگ خشک درخت غان کافی است. روزانه نیم ساعت قبل از غذا دو تا سه فنجان از این دم کرده بنوشید.

البته در برخی از داروخانه‌ها شربت درخت غان هم موجود است. می‌توانید بر اساس دستورالعمل نوشته شده روی شیشه از خواص آن بهره ببرید.

شیره‌ی درخت غان برای درمان عفونت ادراری
عفونت ادراری یکی از بیماری‌های رایج بین اکثر خانم‌هاست. خوشبختانه درخت غان حاوی فلاونوئیدها و ویتامین C و آنتی اکسیدان های قوی می‌باشد و برای همین هم شیره‌ی این گیاه باعث سم زدایی بدن می‌شود. میزان بالای پتاسیم موجود در شیره‌ی درخت غان از این گیاه، یک گیاه دیورتیک ساخته است که می‌تواند حجم ادرار را بالا ببرد و باعث دفع مواد زاید اسیدی مسبب التهاب‌های بدن شود.

روش استفاده

یک قاشق غذاخوری عصاره‌ی درخت غان را در یک فنجان آب جوش بریزید. اجازه دهید به مدت 20 دقیقه دم بکشد. روزانه قبل از هر وعده‌ی غذایی یک فنجان بنوشید.

آلودگی هوا، مواد غذایی چرب و حتی عمل تنفس باعث تجمع توکسین

یا همان سموم در بدن می‌شود. سمومی که از طریق مجاری طبیعی دفع نمی‌شوند در محل دیگری جمع می‌شود یعنی در پوست. شیره‌ی گیاه غان

سرشار از آنتی اکسیدان ها است و باعث دفع توکسین ها می‌شود

برگ‌های درخت غان برای تسکین روماتیسم
برگ‌های درخت غان حاوی ترکیبات ضدالتهابی و مسکنی مانند آسپرین می‌باشند. برای همین هم می‌تواند باعث تسکیندردهای روماتیسم شود. از این گذشته این گیاه برای دفع توکسین ها یا همان سموم بدن که در عضلات انباشته می‌شود بسیار موثر است.

روش استفاده

دو تا سه گرم برگ درخت غان را با یک فنجان آب جوش دم کنید. سی دقیقه قبل از هر وعده‌ی غذایی یک فنجان از این دم کرده میل کنید. دو تا چهار هفته این دوره را ادامه دهید.

پوست درخت غان برای درمان اگزما و پسوریازیس
پوست درخت غان تأثیر زیادی روی درمان مشکلات پوست و به ویژه اگزما یا پسوریازیس دارد.

روش استفاده

سی گرم پوست درخت غان را در یک لیتر آب ریخته و اجازه دهید با حرارت ملایم به مدت ده دقیقه بجوشد و سپس به مدت یک ساعت دم بکشد. محلول را صاف کنید و مناطقی که دچار این مشکلات هست (مانند پاها، دست‌ها، پوست سر و غیره) را شستشو دهید و یا دو بار در روز به صورت کمپرس استفاده کنید.

لوسیون درخت غان برای داشتن موهای زیبا
لوسیون موی تهیه شده با درخت غان برای زیبایی موها معجزه می‌کند. این گیاه سرشار از مواد معدنی است و برای همین هم باعث تغذیه‌ی موها شده و ریزش و شوره را از آن‌ها دور می‌کند. خوشبختانه این گیاه با تمام انواع موها سازگار است.

روش استفاده

یک قاشق غذاخوری برگ درخت غان خشک شده را در آب ریخته و اجازه دهید به مدت نیم ساعت دم بکشد. محلول را صاف کرده و موهایتان را با آن آب بکشید. البته محصولات جدیدی در بازار وجود دارند که حاوی گیاه غان هستند.

برگ‌های درخت غان حاوی ترکیبات ضدالتهابی و مسکنی مانند آسپرین

می‌باشند. برای همین هم می‌تواند باعث تسکین دردهای روماتیسم شود

درخت غان باعث دفع توکسین ها و سموم بدن می‌شود
آلودگی هوا، مواد غذایی چرب و حتی عمل تنفس باعث تجمع توکسین یا همان سموم در بدن می‌شود. سمومی که از طریق مجاری طبیعی دفع نمی‌شوند در محل دیگری جمع می‌شود یعنی در پوست. شیره‌ی گیاه غان سرشار از آنتی اکسیدان ها است و باعث دفع توکسین ها می‌شود.

روش استفاده

یک قاشق غذاخوری شیره‌ی گیاه غان را در یک لیتر آب بریزید و به مدت سه دقیقه بجوشانید. سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید به مدت ده دقیقه بجوشد. در طول روز قبل از غذا از این جوشانده میل کنید. می‌توانید این دوره‌ی درمانی را به مدت سه هفته دنبال کنید و یک هفته وقفه ایجاد کرده و دوباره از نو شروع کنید.

درخت غان برای مقابله با نارسایی کلیوی
افرادی که دچار نارسایی کلیوی هستند می‌توانند از درخت غان به عنوان «تصفیه کننده‌ی خون» استفاده کنند. برگ‌های دیورتیک درخت غان باعث افزایش میزان ادرار می‌شود و همین امر هم باعث تحریک کلیه‌ها شده و به دفع ضایعات موجود در دستگاه گوارش کمک می‌کند.

روش استفاده

یک قاشق غذاخوری برگ خشک درخت غان را در یک فنجان آب جوش ریخته و دم کنید. هر روز دو مرتبه از این جوشانده میل کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن