آخرین اخباراسموتی هادرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیگیاهان

داتورا , تعامل سورئال و غیرواقعی با جهان :

داتورا
داتورا (تاتوره – داتوره)، یک گونه از نه گونه از گیاهان گلدار شب پره متعلق به خانواده “Solanaceae” است گیاهی است یک‌ساله به ارتفاع ۲۰۰ _ ۵۰ سانتی متر که جزو گیاهان داروئی محسوب می‌شود.از این گیاه ماده آتروپین بدست می‌آید که خاصیت ضدسم دارد.خود این گیاه سمی می‌باشد.آب موجود در آوندهای این گیاه اگر در چشم ریخته شود باعث بازماندن مردمک چشم می‌شود.اگر جوشانده این گیاه به کسی خورانده شود، اعصاب ارادی انسان برای مدتی غیر ارادی می‌شود.ومصرف جوشانده این گیاه به مقدار زیاد باعث مرگ می‌شود.این گیاه دارای برگ های پرزدار ، میوه خاردار و گلهای شادابی می باشد که معروفترین نژادهای آن ” D.Stramoniun” و ” D.metel ” و ” D. inoxia ” هستند. سالهاست که از تخم ها ، گلها و ریشه های این گیاه به عنوان دارو یا روانگردان استفاده می شود .

طبق برخی از داستان ها کاهنه بزرگ معبد آپولو، پیشگوئیهای خود را بعد از استنشاق دود تاتوره، بر زبان آورده است. گیاه اثر قوی افیونی و مخدر دارد و توهم و دوبینی ازنتایج آنست. سرخ پوستان بومی جنوب غربی آمریکا، تاتوره را در تشریفات مذهبی مخصوص سن بلوغ و دیگر مراسم خاص خود به کار می برده اند. ساکنان اولیه آمریکا تاتوره را گیاه خطرناك می شناخته اند و به آن سبب دیوانه یا سیب شیطان نام داده بودند.
مردم حتی از کاشتن تاتوره در باغچه و مزارع خود نیز خودداری می کرده اند. تاتوره یک گیاه سمی است که اثر افیونی بسیار قوی دارد و شبیه بلادون است و مانند بلادون دارای ارزش دارویی و پزشکی نیز هستند

اسامی رایج
Jimson weed , Devil’s apple , Thron Apple , stinkweed , Devil’s weed , Moonflower

مواد تشکیل دهنده (Chemical)
همه گیاهان خانواده داتورا بطور عمده در تخم و گل هایشان دارای آلکالوئیدهای تروپان “tropane” از جمله اسکوپولامین “scopolamine”، هیوسیامین “hyoscyamine” و آتروپین”atropine” می باشند ؛ به دلیل وجود این مواد در این گیاه، داتورا در برخی فرهنگ ها سالهاست که به عنوان ضدسم و روانگردان استفاده می شود.

خواص و کاربرد:

1- درگونه استرامونیم، در هند از برگها و دانه های تخم تاتوره علفی بعنوان ضددرد و مسکن وضدعفونی کننده و مخدر استفاده می شود. در مناطق خاور دور از جمله درچین و مناطق همجوار آن از نظرخواص دارویی فرق زیادی بین تاتوره علفی و تاتوره درختی نیست ، درتاتوره درختی ماده عامل هیوسینبیشتر و درتاتوره علفی مقدار آتروپین بیشتر است. ماده آتروپین نیز مردمک چشم را باز می کند و موجبکاهش ترشح بزاق می گردد. ضمن اینکه عضلات مثانه را سست کرده و در نتیجه دفع ادارار را کنترلمی کند. ازتاتوره علفی درچین برای رفع نفخ، ترشح زیاد اسید، درد کبد، دردهای دوران عادت ماهیانه وهمچنین برای قطع عرقهای شبانه مسلولین درحد مجاز از آن میخورند. تاتوره علفی را برای آرام کردنحمله های سیاه سرفه و همچنین تسکین آسم تجویز می شود.
2- تاتوره از نظر طبیعت خیلی سرد و خشک و ازنظر خواص مخدر و قوی و ضددرد است، ضدعفونی کننده وبرای التیام زخمها مفید می باشد. عصاره گل تاتوره برای رفع دردگوش و عصاره دانه میوه آن را اگر بهقسمتهای سر که مبتلا به شوره است بمالند برای رفع شوره سر و جلوگیری ازریزش مو نافع است.سردردهای خونی و صفراوی مزمن را تسکین میدهد و بسیار خواب آور است.

3- ضماد برگ و میوه آن یا مالیدن روغن تخم آن برای تسکین درد بواسیر و دردهای ناحیه مقعد مفید است.برگ له شده آن برروی هر ورم ملتحمه یا دملی باعث تحلیل و بهبود آن خواهد شد. و برای التیام زخمها مفیداست. ضماد آن برای التیام زخمهای سرطانی و سوختگی ها و بواسیر دردناك نافع است.

4- درگونه متل :تمام قسمتهای گیاه سمی و گیاه معروفی بوده که در خاور دور جنایتکاران باآن آدم میکشند.در برمه دزدان از تخم این گیاه مخلوط با پودر کاری و شیرینی گرد مخدری درست میکردند که فرد رانمی کشت ولی برای چندروزی تخدیر میکرد.
5- ماده عامل الکالوئید هیوسین است که در تخم و برگ آن وجوددارد این الکالوئید موجب بازشدن و اتساع مردمک چشم می شود و اگر مقدار زیادی خورده شود موجب هذیان ، اغماء و سرانجام منتهی به مرگ می شود. اگر برگهای آنرا خشک کرده و کوبیده و مانند توتون و تنباکو دودکنند برای تسکین بیماری آسم بسیار موثراست و درچین گلهای بازشده تاتوره درختی را صبحها به محض اینکه شبنم صبحگاهی خشک شود جمع آوری کرده درآفتاب و یاباحرارت کم خشک میکنند، این دارو تند، سمی ، گرم، بی حس کننده ، ضدآسم و ضد سرفه است دراستعمال خارجی جوشانده گردگلها برای انواع بیماری های جلدی نافع است. اگرگرد گلها را دود کنند برای رفع سرفه و تنگی نفس نافع است. همچنین تخم تاتوره درختی و گلهایشبرای سرماخوردگی و اختلالات اعصاب مفید است.

نحوه مصرف
برگ های این گیاه را به منظور تدخین مستقیم و یا ترکیب با تنباکو و ماری جوانا خشک می کنند و تمامی قسمت های این گیاه به منظور دم کردن بصورت چای و یا تهیه پماد استفاده می شود. قدرت گیاه در هنگام باردهی بسیار بالاست . خوردن 10 تخم تاتوره و یا یک برگ دم شده بصورت چای باعث تغییرات عمیق ادراکی و خوردن 40 – 30 دانه دوز بسیار قوی آن می باشد.
به عنوان یک قاعده کلی Persianpsy نه مصرف روانگردان را به مخاطبانش توصیه و نه منع می کند، در مورد گیاهان دارای آلکالوئید تروپان ما فکر می کنیم این مهم است که توجه داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق تجربیات داتورا بصورت تجارب ذهنی و جسمی ناخوشایند و به ندرت از لحاظ جسمی خطرناک گزارش شده اند.
هیچ راهی برای پیدا کردن دوز مصرفی دقیق و منطقی نیست زیرا قدرت گیاه و دوز مناسب برای هر فرد با دیگری متفاوت است ، از طرفی به دلیل سمی بودن این گیاه ممکن است اشتباه در میزان دوز دریافتی آسیب جدی به مصرف کننده وارد کند . به همین دلیل پیشنهاد می شود که از تجربیات کسانی که مصرف کرده اند استفاده شود .

لازم میدانم خواص تاتور در صورتی موثر است که زیر نطر پزشک و متخصص انجام شود و هرگونه مصرف خود سرانه حتی به مقدار کم به هر شکل ممکن است برای مصرف کننده عواقب غیر قابل جبرانی از مرگ تاتخریب سیستم عصبی وکماو…………داشنه باشد.

شروع (onset)
هنگامی که به صورت خوراکی مصرف میکنند، اثرات آن در 20-30 دقیقه آغاز خواهد شد ولی با توجه به دوز مصرفی ، 2 الی 3 ساعت طول می کشد تا به اوج برسد و شدید شود .
اگر تدخینی مصرف شود آثار آن در 5 دقیقه ظاهر می شود.

دوره (Duration)
آثار مصرف داتورا در دوز متوسط 12 – 8 ساعت به طول می انجامد این در حالیست که مصرف دوز های بالای آن آثاری 3 – 2 روزه بر روی مصرف کننده دارد.

تاثیرات
بر خلاف توهمات دیداری گزارش شده از انواع دیگر روانگردانها مانند ال اس دی یا قارچ های سیلوسایبین ، داتورا باعث توهم صادقانه ( frank hallucination ) می شود یعنی فرد نمی تواند مرز بین واقعیت و توهم را تشخیص دهد . تصاویر فوق العاده و توهمات بطور معمول برای شخص اتفاق می افتد. صحبت کردن طولانی با شخصیت های غیر واقعی ، سیگار کشیدن زیاد حتی توسط کسانی که سیگاری نیستند.

تاثیرات مثبت
• احساس رضایت
• تعامل سورئال و غیرواقعی با جهان

تاثیرات خنثی
• توهمات دیداری و شنیداری بسیار واقعی
• میل شدید به کشیدن سیگار
• باز کردن ریه و معابر ناژیه ای
• بی اشتهایی و تشنگی
• گشادی مرمک
• لکنت زبان
• عدم احساس در گذر زمان

تاثیرات منفی
• سردرد و سرگیجه
• خشکی دهان و چشم
• عدم توانایی در تمرکز چشم ( گاهی تا چند روز )
• احساس تهوع، معمولا بدون استفراغ
• احساس ضعف جسمانی
• ترس ، اضطراب و ترس
• بی حسی و کرختی
• گیجی، هذیان، اختلال در عملکرد شناختی
• فراموشی
• نارسایی قلبی در دوزهای بالا

عوارض بلند مدت داتورا

و اما غیر از مسمومیت یا اوردوز ، داتورا عوارض بلند مدتی نیز دارد که به اختصار می توان به موارد زیر اشاره نمود :

– تاکی کاردی (ضربان تند قلب) – که ممکن است تا دو روز پس از مصرف نیز ادامه داشته باشد .
– هذیان (delirium) – که معمولاً پس از 48 ساعت از بین می رود ولی تا دوهفته نیز ممکن است طول بکشد .
– اتساع و عدم تمرکز مردمک چشم (mydriasis) – از چند روز تا دوهفته طول می کشد
– فراموشی (amnesia)- شخص مصرف کننده وقایعی که قبلاً اتفاق افتاده را به یاد نمی آورد .
– برون ریزی غدد (exocrine gland issues) – بر اثر ترشح غدد ممکن است عوارضی مانند تعریق و یا خشکی دهان از چند روز تا دوهفته به طول بیانجامد .
– صدمات مغزی دائمی و جبران ناپذیر – طبق نظر برخی از پزشکان مانند پاول گالینگر (Paul Gahlinger-MD) نویسنده کتاب مواد مخدر غیرقانونی (illegal drugs) ، احتمال ایجاد صدمات مغزی دائمی بر اثر مصرف داتورا وجود دارد .

مصرف مداوم داتورا ظاهراً وابستگی جسمی ایجاد نمی کند و به نظر می رسد تمایل به مصرف بیشتر بر اثر افسردگی و عوارض روحی که به دلیل مصرف به وجود می آیند ، باشد . آنطور که به نظر می رسد و همچنین به دلیل تأثیر بارز تغییرات آتروپین و اسکوپولامین در بدن خصوصاً قلب و عروق ، کنار گذاشتن داتورا بایستی زیر نظر روان پزشک و یا پزشکان متخصص در زمینه اعتیاد صورت گیرد . موفق باشید

موارد منع مصرف (Contraindications)
• درهنگام رانندگی و یا کار با ماشین آلات سنگین مصرف نشود.
• داتورا را بدون یک مراقب هوشیار امتحان نکنید
• از شنا کردن بپرهیزید
• از مصرف داتورا در شرایطی که قرار باشد مسئولیت خود یا شخص دیگری را به عهده بگیرید اکیدا خودداری کنید . حتی ممکن است شما قادر به سوالات ساده همچون نام خود نباشید .

رفع مسمومیت

اگر با این گیاه مسموم شدید ، اب زیاد مصرف کنید و از فعالیت بپرهیزید و حرکات خود را ارام و کند کنید و هر چه می توانید استراحت کنید.هیچ داروی دیگری در هیچ شرایطی استفاده نکنید.در صورت احساس حرارت زیاد استفاده از وان اب مناسب است.سیگار نکشید .

ریسک و خطر مرگ
آلکالوئید های گیاه داتورا می توانند اثرات شدید سمی داشته باشند که در برخی موارد ممکن است به مرگ یا کما منجر شود . 4 یا 5 گرم برگ خشک شده داتورا استرامونیم “Stramonium ” می تواند دوز کشنده ای از آلکالوئیدها را دارا باشد این در حالی است که دانه ها و گل های این گیاه قوی تر هستند.

چیزی که گیاه تاتوره را بسیار خطرناک می کند ، مشخص نبودن میزان مصرف آن است . نژادهای مختلف این گیاه ، تنوع مصرف و مهمتر از همه متفاوت بودن میزان اثر بر روی افراد مختلف ، همه با هم موجب می شوند که شما ندانید که چقدر باید مصرف کنید . بنابراین احتمال مسمومیت یا به اصطلاح اوردوز (overdose) با این گیاه بسیار بالا است . دو ماده اصلی در این گیاه آتروپین (atropine) و اسکوپولامین (scopolamine) هستند که هردو سم بوده و در قدیم برای کشتن و یا خودکشی از آنها استفاده می شده است . و عاملی که موجب می شود خطر مسمومیت بالا رود این است که اسکوپولامین به آهستگی جذب می شود و تا 13 ساعت نیز ممکن است به طول بیانجامد بنابراین شما ممکن است که خطر اوردوز را احساس نکنید . افزایش آتروپین و اسکوپولامین در بدن نیز موجب ضربان سریع قلب (تاکی کاردی) شده و امکان بروز سکته قلبی نیز بسیار بالاست . بنابراین شخصی که دچار مسمومیت یا اوردوز داتورا شده است را باید سریعاً به بیمارستان رساند .

منبع منبع Persian Psychedelic Forum

برگرفته از rhodium.blogsky.com

حکیم الرعایا : دکتر محمد رضا یزدان نیاز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن