آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدانه هادرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیگیاهان

خواص انواع لوبیا :

در میان انواع لوبیا طعم و مزه کدام یک را می‌پسندید: لوبیا‌چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا سفید، لوبیا سیاه یا لوبیا چشم بلبلی؟

آیا می‌دانید ارزش تغذیه‌ای کدام یک بیشتر است؟ لوبیای تازه مغذی‌تر است یا لوبیای خشک؟

علت نفاخ بودن لوبیا چیست؟ این‌که می‌گویند لوبیا حاوی نوعی سم است واقعیت دارد؟

لوبیا در مقایسه با سایر حبوبات ارزش تغذیه‌ای بیشتری دارد و میزان پروتئین آن تا حدودی با گوشت برابری می‌کند. مصرف منظم و متعادل آن به کاهش چربی و فشار خون کمک کرده و محافظ کبد است. تحقیقات نشان داده است افرادی که دو بار یا بیشتر در هفته حبوبات بخصوص لوبیا مصرف می‌کنند احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، پروستات، دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی ـ عروقی در آنها کمتر است.

لوبیا قرمز، منبع غنی آنتی‌اکسیدان

لوبیا قرمز به دلیل شکل قلوه‌ای و رنگ جگری‌اش به لوبیای کلیوی معروف است. این لوبیا هر چه قرمزتر باشد آنتی‌اکسیدان بیشتری داشته و یک ماده غذایی ضدسرطان محسوب می‌شود و از نظر مقدار اسید فولیک بر سایر لوبیاهای خشک برتری دارد. اما باید بدانید در لوبیا سمی وجود دارد که مقدار آن در لوبیای سفید و قرمز بیشتر بوده و باعث بروز مشکلات گوارشی بخصوص درد معده می‌شود. این ماده در جوانه لوبیا قرمز بیشتر بوده و نباید مصرف شود. (نکته بسیار مهم : لوبیا قرمز هم مانند برخی از انواع لوبیاهای دیگر حاوی ماده مسمومیت‌ زایی به نام فیتوهائماگلوتینین است که این ماده سمی، تنها با 10 دقیقه جوشیدن از بین می‌رود. بهتر است شما برای از بین بردن این ماده سمی، لوبیا قرمز را به‌ طور کامل و با دمای حداقل 80 درجه سانتی‌گراد بجوشانید).

لوبیا سفید، سدیم بیشتری دارد

لوبیا سفید می‌تواند از افزایش کلسترول خون جلوگیری کند و یک ماده ضد باکتریایی مناسب محسوب می‌شود. در میان سایر لوبیاها بیشترین مقدار سدیم را دارد و رشد سلول‌های سرطانی را به تعویق می‌اندازد.

لوبیا سیاه

طعم لوبیا‌ سیاه، طعمی بین گوشت قرمز و قارچ خوراکی است که این طعم منحصر به فرد، باعث محبوبیت این نوع لوبیا در میان بسیاری از افراد در کشورهای جنوبی قاره آمریکا مانند برزیل و مکزیک شده است! مردم کوبا و آمریکای شمالی بیشتر از این لوبیا برای تهیه سوپ‌های رسمی‌شان استفاده می‌کنند و گاهی آن را به‌ صورت پخته و به‌ عنوان وعده صبحانه یا حتی شام، مصرف می‌کنند. لوبیای سیاه یکی از غنی‌ترین منابع دریافت انواع آنتی‌اکسیدان‌ها است و از این نظر یک ماده‌غذایی ضدسرطان محسوب می‌شود. یادتان باشد که این لوبیا از نظر مقدار اسیدفولیک بر دیگر لوبیاها برتری دارد.

لوبیا چشم بلبلی

لوبیا چشم بلبلی بیشترین مقدار پروتئین و ویتامین B را در میان لوبیاها دارد. قند آن نسبت به برنج، گندم و سیب‌زمینی دیرتر جذب می‌شود و مصرف آن برای افراد مبتلا به دیابت منعی ندارد. گفته می‌شود که این لوبیا به دلیل آن‌که کمتر در معرض آفات و بیماری‌ها قرار دارد از شر سموم دفع آفات در امان است.

لینت مزاج با لوبیا چیتی

این لوبیا مزه خوشایندی دارد و طعم آن در مقایسه با لوبیا قرمز و سفید بهتر است. از نظر مقدار فیبر بر سایر لوبیا‌ها برتری دارد و بسیار ملین است.
لوبیا‌ چیتی که به آن لوبیای رومی هم می‌گویند، یکی از محبوب‌ترین لوبیاها در بین ایتالیایی‌ها، پرتغالی‌ها و ترکیه‌ای‌هاست. خیلی‌ها معتقدند که طعم این لوبیا نسبت به لوبیای ‌سفید و حتی قرمز بهتر است و با خوردن آن کمتر دچار نفخ می‌شوند اما هنوز شواهدی که نشان بدهند کدا‌م‌یک از انواع لوبیاها نفاخ‌تر هستند به دست نیامده است.

آمینواسید فراوان موجود در لوبیاچیتی آن را به یک خواص حبوبات، خواص تنقلات حبوبات و تنقلات در سلامت – خوب و عالی برای دریافت پروتئین و جایگزین مناسبی برای انواع گوشت‌ها تبدیل کرده است. بنابراین، شما می‌توانید گاهی هم از این نوع لوبیا به جای گوشت در برنامه‌غذایی‌تان کمک بگیرید!

بیماران نقرسی لوبیا سبز بخورند

لوبیا سبز اسید فولیک بالایی داشته و در مقایسه با لوبیا خشک آب بیشتری دارد، اما به دلیل نارس بودن ویتامین‌های A و B و کلسیم و پروتئین آن کمتر است. به همین دلیل افراد مبتلا به نقرس و بیماران کلیوی که رژیم کم پروتئین دارند باید از خانواده لوبیا سبز استفاده کنند.

نقطه ضعف لوبیا نفاخ بودن آن است

به جهت آن‌که آنزیم تجزیه کننده قندها و مواد سمی طبیعی موجود در حبوبات بخصوص انواع لوبیا در بدن وجود ندارد اختلالات گوارشی بویژه دل درد، نفخ، اسهال و اختلال در هضم در مصرف‌کننده ایجاد می‌شود که با خیساندن و جوشاندن حبوبات به مدت 10 دقیقه و دور ریختن آب آن، می‌توان تا حدودی این مشکل را رفع کرد.

نباید لوبیا بخورید اگر…

با توجه به خواص منفی که بر شمرده شد، یکسری افراد باید به ‌طور جدی از خوردن لوبیا پرهیز کنند، البته برای بی‌بهره نماندن از خواص حبوبات، باید سراغ دانه‌های دیگری که با شرایط بدنی‌شان سازگارتر است، بروند. اگر شما در گروه افراد زیر قرار می‌گیرید، لوبیا می‌تواند برایتان مثل یک سم باشد :

* دچار بیماری‌های قلبی هستید؟

* فشار خون‌تان بالاست و نوسان فشارخون همیشه همراه‌تان است؟

* سابقه سکته قلبی دارید و قلب‌تان ضعیف است؟

* باردارید؟

* داروهای رقیق‌کننده خون مثل وارفارین مصرف می‌کنید؟

* بیماری قلبی کرونر دارید؟

* در طول شب زیاد کابوس می‌بینید و خواب‌تان همیشه آشفته است؟

* لوبیا پروتئین زیادی دارد و به همین دلیل کسانی که به بیماری نقرس دچار هستند و اسید اوریک خون‌شان بالاست، بهتر است از زیاد خوردنش پرهیز کنند. گذشته از این همان‌طور که پیش از این گفتیم، کسانی که دستگاه گوارشی بیمار و ناسازگاری دارند، باید مراقب مصرف زیاد این دانه باشند و در صورت تمایل به مصرف، تدابیر گفته شده برای کم کردن نفخش را باید رعایت کنند.

رام کردن دانه سرکش!

د‌رست است که گاهی خورد‌ن لوبیا می‌تواند‌ د‌رد‌سرساز باشد‌، اما د‌ر طبیعت برای این ماد‌ه مفید‌ هم مصلحاتی وجود‌ د‌ارد‌ که تأثیرات منفی‌اش را کم می‌کند‌. برای اصلاح طبع لوبیا، خوراکی‌های متعد‌د‌ی وجود‌ د‌ارد‌ که با استفاد‌ه از آنها می‌توانید‌ از شر خواص ناخوشایند‌ آن د‌ر امان بمانید‌. بعضی از مصلحات را می‌شود‌ همراه با لوبیا پخت و بعضی د‌یگر را باید‌ به ‌صورت شربت یا چاشنی به کار بست.

* زنجبیل، خرد‌ل، زیره، نمک، آویشن، فلفل و د‌ارچین اد‌ویه‌جاتی هستند‌ که د‌ر زمان پخت لوبیا مورد‌ استفاد‌ه قرار می‌گیرند‌ و باعث بهبود‌ شرایط خورد‌ن و هضم آن می‌شوند‌. می‌توانید‌ یک یا ترکیبی از چند‌ اد‌ویه را استفاد‌ه کنید‌.

* خورد‌ن لوبیا همراه روغن‌ زیتون هم باعث اصلاح طبع آن می‌شود‌.

* می‌توانید‌ د‌ر کنار لوبیا شربت سکنجبین تهیه کرد‌ه و همراه با آن میل کنید‌.

* بهترین مصلح لوبیا آن است که همراه با گوشت طبخ شود‌ بنابراین خورش‌هایی مثل قورمه‌سبزی یا خورش لوبیای مراغه‌ای از جمله غذاهایی هستند‌ که لوبیا د‌ارند‌ ولی آزار د‌هند‌ه نیستند‌.

* افزود‌ن مقد‌اری سرکه به لوبیا هم تا حد‌ی رطوبتش را کاهش می‌د‌هد‌.

لوبیا سبز را چطور بخوریم؟

درست است که از خوردن لوبیا سبز با غلاف آن باید جداً خودداری کنید اما همیشه استثناهایی هم وجود دارد. اگر غلاف لوبیا سبز، نرم و نازک و خوب پخته شده باشد ضرری به سلامت شما نمی‌رساند. گذشته از این برای پیروی از این توصیه نباید قید غذای محبوب‌تان را بزنید و از خوردن لوبیا پلو صرف‌نظر کنید چون این خطر متوجه لوبیا پلو نمی‌شود چرا که لوبیا پلو در مراحل مختلف آماده‌سازی حرارت می‌بیند و حتما به‌ صورت کامل پخته می‌شود، یعنی ابتدا تفت داده می‌شود و بعد با برنج دم می‌کشد. در طب سنتی این خواص برای لوبیا سبز آورده شده است:

* در مورد لوبیا سبز گفته می‌شود که جالی است یا دارای قدرت جلاست. به عبارت دیگر این نوع لوبیا رسوب زداست و به ‌نوعی کار پاکسازی را در بدن شما انجام می‌دهد. پس تا فصلش نگذشته هر از گاهی آن را مصرف کنید تا سموم از بدن‌تان بیرون بروند.

* مصرف لوبیای سبز برای چاقی خوب است و به خاطر کالری پایینی که دارد، همراه خوبی برای کسانی است که از رژیم‌های لاغری کمک می‌گیرند یا تمام تلاش‌شان را برای بالا نرفتن وزن‌شان به خرج می‌دهند.

* اگر لوبیا سبز با دارچین و زعفران پخته شود، برای قلب مفید خواهد بود.

* لوبیا سبز هم مثل سایر انواع لوبیا بهتر است همراه گوشت طبخ شود.

نفخ لوبیا از بین می‌رود؟

برای گرفتن نفخ حبوبات که لوبیا هم جزء آنهاست، راه‌ های زیاد‌ی توصیه شد‌ه که بعضی از آنها را با شما د‌ر میان می‌گذاریم. اما قبل از اجرای هر کد‌ام از این روش‌ها، بد‌انید‌ که نفخ این حبوبات صد‌ د‌ر صد‌ از بین نمی‌رود‌ و اگر د‌ستگاه گوارش‌تان حساس است، باید‌ انتظار کمی نفخ حتی پس از استفاد‌ه از این روش‌ها را هم د‌اشته باشید‌.

* پیش از پخت 24 ساعت حبوبات‌تان را د‌ر آب سرد‌ خیس کنید‌ و د‌ر یخچال بگذارید‌.

* آب لوبیایی که خیساند‌ه‌اید‌ را سه بار عوض کنید‌.

* یک عد‌د‌ لیمو عمانی را هنگام طبخ د‌اخل لوبیا بیند‌ازید‌.

* اگر وقت خیس کرد‌ن لوبیا قرمز و چیتی را ند‌اشته‌اید‌، بعد‌ از یک ربع جوشاند‌ن، آب آنها را خالی کنید‌ و اجازه د‌هید‌ با آب تازه بپزند‌.
اما باید بدانید لوبیا در زمان خیس خوردن مقادیر زیادی از ویتامین‌های خود را از دست می‌دهد. پس اگر با خوردن این مواد دچار مشکل نمی‌شوید از خیس کردن و دور ریختن آب آن اجتناب کنید.

چند کالری دارند؟

100 گرم لوبیا سبز 30 کالری دارد. از میان انواع مختلف لوبیا، نوع سبز آن کم کالری‌ترین نوع به حساب می‌آید.

100 گرم لوبیا قرمز 340 کالری. به همین دلیل می‌توانیم لوبیا قرمز را پرکالری‌ترین نوع لوبیا بدانیم که زیاد خوردنش می‌تواند رژیم لاغری شما را کم ‌اثر کند.

100 گرم لوبیا سفید هم مانند نوع قرمز آن 340 کالری دارد. با این حساب تصور نکنید جایگزین کردن نوع سفید به جای قرمز کمکی به لاغر شدن‌تان می‌کند.

100 گرم لوبیا چشم بلبلی خام 130 کالری دارد اما از آنجا که حبوبات پس از پخته شدن آب زیادی را جذب می‌کنند، برای درست کردن 100 گرم لوبیا چشم ‌بلبلی پخته باید میزان کمتری از این دانه را بپزید و خوردن این میزان تنها 80 کالری به بدن شما می‌رساند.

وقتی نباید لب به لوبیا زد…

لوبیا ادرار آور است و حجم مایعات دفعی را زیاد می‌کند و به همین دلیل از کلیه‌ها محافظت می‌کند. این دانه پرطرفدار و پر تنوع به دلیل اینکه فیبر زیادی در خود دارد، کلسترول خون را پایین می‌آورد و برای پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق مفید است. پس اگر محدودیتی در استفاده از این دانه برایتان در نظر گرفته نشده، لااقل هر هفته یک‌بار سراغ یکی از انواعش بروید تا سالم بمانید. با این وجود گاهی چاره‌ای جز فاصله گرفتن از این دانه مفید ندارید.

درست است که خوردن لوبیا فواید زیادی را به مصرف کنندگانش می‌رساند اما به‌دلیل برخی ویژگی‌های غذایی لوبیا، طب سنتی توصیه می‌کند که بیش از حد لازم آن را مصرف نکنید. البته بعضی ویژگی‌ها مثل شمشیر دو لبه عمل می‌کنند؛ یعنی می‌توانند همزمان خوب یا بد باشند به همین دلیل بستگی دارد که مصرف‌کننده لوبیا چه کسی و چه شرایط بدنی داشته باشد.

* معروف‌ ترین ویژگی منفی لوبیا نفاخ بودن آن است.

* لوبیا دیر هضم است و افرادی را که معده حساسی دارند، آزار می‌‌دهد.

* لوبیا تولید خون را غلیظ می‌کند و میزان غلظت خون را بالا می‌برد.

* می‌تواند باعث چاقی شود و رژیم‌های لاغری را در صورت مصرف زیاد کم ‌اثر کند.

* در زمان قاعدگی لوبیای قرمز حجم خونریزی را بیشتر می‌کند.

* در زنان باردار می‌تواند باعث سقط جنین شود.

* لوبیای سفید به نسبت لوبیا قرمز که طبع گرم دارد، معتدل‌تر است اما غلظت خون بیشتری ایجاد می‌کند.

منبع :

جام جم آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن