آخرین اخباردرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیگیاهان

خار مقدس را بر ضد تومورها استفاده می کرده اند :

گیاه خار مقدس از قرن سیزدهم به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گرفته است. در سال 1948 یکی از محققان اظهار داشت که مردم اروپا در گذشته از این گیاه برای مداوای بیماری های معدی و روده ای و نیز بر ضد تومورها استفاده می کرده اند. بنابر اظهارات برخی دیگر از محققان، در قرن شانزدهم برای درمان طاعون از گیاه خار مقدس استفاده می شده است.
این گیاه در حال حاضر در اکثر فارماکوپه ها به عنوان یک گیاه دارویی معرفی شده است.
از مواد مؤثره موجود در پیکر رویشی این گیاه برای مداوای بیماری های صفراوی و درمان ناراحتی های مربوط به جهاز هاضمه استفاده می شود. مصرف این گیاه به هضم غذا نیز کمک می کند. خار مقدس در صنایع نوشابه سازی (در تهیه شراب تلخ اشتها آور) و همچنین ادویه، مورد استفاده قرار می گیرد.
برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان، چک، اسلواک، روسیه و کشورهای بالکان، این گیاه را کشت می کنند.

خصوصیات گیاهشناسی:

خار مقدس گیاهی است یکساله که منشأ آن نواحی مدیترانه و آسیای صغیر گزارش شده است. ریشه این گیاه مستقیم و طول آن 10 تا 15 سانتیمتر است. ساقه 5 ضلعی، منشعب با ارتفاع 20 تا 80 سانتیمتر و پوشیده از کرک می باشد. قسمت فوقانی ساقه مرطوب به نظر می رسد.
برگ ها طویل (به طول 5 تا 30 سانتیمتر)، کنگره دار و پوشیده از کرک هستند. کاپیتول ها در انتهای ساقه ها قرار دارند و اطراف آنها را فلس های تخم مرغی شکل و خاردار در بر گرفته است.
گل ها به رنگ زرد روشن و متشکل از گلچه های لوله ای دوپایه می باشند.
میوه فندقه به شکل استوانه و کمی خمیده است. در ناحیه طولی میوه شیارهایی دیده می شود. طول میوه یک سانتیمتر است و در قسمت فوقانی آن زوایدی به طول 0.5 تا 1 سانتیمتر وجود دارد که در رویش بذر هیچگونه نقشی ندارند. قبل از کاشت می توان زواید مذکور را از آن جدا کرد. وزن هزاردانه، 28 تا 34 گرم است.

خواص
این گیاه خاصیت ضدمیکروبی دارد با عفونت ویروسی مقابله می کند با تحریک ترشح اسید معده، سوءهاضمه و نفخ را از بین می برد.خونریزی را بند می آورد و برای درمان زخم، کورک وغیره موثر است.
خاصیت تصفیه کنندگی خون را بر عهده دارد.شیر مادران را افزایش می دهد.سردرد را برطرف می کند و تب بر است.تولید بزاق دهان را افزایش می دهد.برای پیشگیری از هر نوع عوارض جانبی، مصرف آن را برای مدت کوتاهی ادامه دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن