آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتی

توصیه‌های طب سنتی برای بیماران آسمی :

آسم یک بیماری است که در آن راه های تنفسی شما تنگ و متورم شده و بیش از اندازه مخاط تولید می کند.این امر سبب به وجود آمدن مشکلات تنفسی، سرفه، تنفس صدا دار و تنگی نفس خواهد شد.

برای بعضی از افراد آسم مشکل کوچکی است اما برای بعضی دیگر مشکل بزرگی محسوب می شود که با فعالیت های روزمره تداخل پیدا می کند و ممکن است به حملات آسم منجر شود. این امر می تواند برای زندگی فرد تهدید آمیز باشد.

آسم به طور کامل درمان نمی شود اما علائم آن را می توان تا حدی کنترل کرد. از آنجایی که آسم با گذشت زمان تغییر می کند این مهم است که بتوانید نشانه ها و علائم بیماری تان را به همراه دکترتان پی گیری کرده و درمان مورد نیاز خود را تنظیم کنید.

مریم مقیمی متخصص طب سنتی با بیان توصیه‌های طب سنتی برای بهبود بیماران آسمی, مواد غذایی مفید برای بیماران آسمی را تشریح کرد.

به نقل از تسنیم, مریم مقیمی اظهار داشت: ورزش برای بیمار دچار تنگی نفس مناسب است اما در ابتدا سبک و به‌آهستگی باشد بعد قوی و با سرعت صورت گیرد.

به‌گفته مقیمی اما باید جانب احتیاط را در حین ورزش کردن رعایت کرد که مبادا ماده زائد به حرکت دربیاید و باعث خفگی فرد شود.
مقیمی متخصص طب سنتی بیان داشت: غذای بیمار مبتلا به آسم و تنگی نفس باید سبک و کم باشد و به‌تدریج غذای مقوی داده شود. تلطیف غذا و پرهیز از غذای غلیظ بسیار مهم است.

مقیمی افزود: باید میان نوشیدنی و غذا فاصله باشد و تا ۲ ساعت بعد از غذا آب نوشیدن ممنوع است. هرچه دیرتر و کمتر آب بنوشند بهتر است. آب به‌صورت جرعه جرعه (بهتر است در ۳ جرعه) نوشیده شود. اگر به‌جای آب ماءالعسل (آب عسل) مصرف شود بسیار مفید است همچنین حفظ لینت طبع برای بیماران دچار تنگی نفس مهم است.

مریم مقیمی ادامه داد از میان گوشت‌ها, گوشت خروس، گنجشک، کبک، دراج , کبوتر، قرقاول، آهو و قلب حیوانات حلال‌گوشت برای بیماران دچار تنگی نفس مفید است.

این متخصص طب سنتی اضافه کرد: از میان سبزی‌ها, کرفس، نعناع، آویشن، پونه، چغندر، برگ ترب، کدو حلوایی، مرزه و شوید همچنین بادام شیرین، پسته، چلغوزه، انجیر خشک و مویز نیز برای این بیماران مفید است.

مقیمی خاطرنشان کرد: از میان ادویه‌ها زیره، سیاه‌دانه، کندر، زنجبیل شامی، دارچین و زعفران و از میان روغن‌ها, روغن بادام بسیار مفید است.

دلایل ابتلا به آسم
هنوز به طور کامل مشخص نیست که چرا بعضی از افراد به این بیماری مبتلا می شوند و بعضی دیگر مبتلا نمی شوند اما احتمالا هر دو عامل ژنتیک و محیط در این بیماری دخیل هستند.

محرک های آسم
قرار گرفتن در معرض محرک های ویروسی و مواد آلرژی زا، می تواند علائم آسم را ایجاد کند. محرک های آسم از فردی به فرد دیگر تغییر می کند این محرک ها عبارتند از :

مواد موجود در هوا مانند گرده ها، ذرات ریز، بذرهای قارچ، شوره ی حیوانات یا زباله های سوسک ها
عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی
فعالیت های فیزیکی (آسم ناشی از ورزش)
هوای سرد
آلودگی هوا محرک هایی مانند سیگار
داروهای خاص مانند بتا بلاکر، آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن
استرس و احساسات خیلی شدید
سولفیت و مواد نگهدارنده بعضی از غذاها و نوشیدنی ها از جمله میگو، میوه ی خشک شده، سیب زمینی های فرآوری شده، آبجو و شراب
بیماری رفلاکس معده، که در آن اسید معده به سمت حلق بر می گردد
نشانه های آسم چیست ؟
نشانه های این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. حملات آسم در بعضی از افراد نادر است و فقط در یک شرایط خاص بروز می کند – مانند زمانی که هیجان زده می شوند – و در بعضی افراد نیز نشانه های آسم در همه ی اوقات بروز می کنند.

نشانه ها و علائم آسم عبارتند از :

تنگی نفس
تنگی قفسه ی سینه یا درد
تنفس صوت مانند یا صدار دار هنگام بازدم (تنفس صدا دار یک مشکل رایج در بینی کودکان مبتلا به آسم به شمار می آید)
خواب ناراحت که ناشی از تنگی نفس، سرفه یا تنفس صدا دار است
حملات سرفه یا خس خس سینه که با ویروس های تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا بدتر می شود.
نشانه ها و علائم بدتر شدن آسم عبارتند از :

مشکلات تنفسی افزایش می یابد (توسط یک پیک فلومتر اندازه گیری می شود، این وسیله میزان بهبود کارایی شش ها را اندازه گیری می کند)
نیاز به استفاده از اسپری های تنفسی افزایش می یابد
برای بعضی از افراد نشانه ها و علائم فقط در بعضی مواقع بروز می کند :

آسم ناشی از ورزش، که معمولا در هوای سرد و خشک بدتر می شود
آسم شغلی، که توسط آلرژن های محیط کار ایجاد می شود مانند دود های شیمیایی، گازها یا گرد و خاک
آسم ناشی از آلرژی، که به علت مواد موجود در هوا مانند آلودگی ، تخم قارچ ، زباله ی سوسک ، ذرات پوست و شوره ی حیوانات خانگی ایجاد می شود.
حمله ی آسم چیست ؟
یک حمله ی آسم می تواند شامل سرفه، تنگی قفسه ی سینه، خس خس و مشکلات تنفسی بشود. حمله هنگامی رخ می دهد که هوا از ریه های شما عبور می کند. همین طور که هوا از درون ریه های شما عبور می کند، مجاری هوا تنگ تر می شود، همانند شاخه های یک درخت که از تنه ی آن باریک تر هستند. هنگامی که یک حمله ی آسم رخ می دهد دیواره ی ریه ها متورم شده و مجاری هوا تنگ می شود. هوای کمتری وارد ریه ها شده و در نتیجه هوای کمتری نیز خارج می شود در این حین مخاطی که بدن تولید می کند مجاری هوا را مسدود کرده و وضعیت مشکل تر می شود.

شما می توانید آسم خود را با دانستن علائم هشدار دهنده ی حمله ی آسم، اجتناب از عوامل تحریک کننده ی حمله ها و دنبال کردن توصیه های پزشکتان کنترل کنید.

اگر بتوانید آسم خود را کنترل کنید :

دیگر علائمی مانند سرفه و خس خس سینه را نخواهید داشت
راحت تر می خوابید
از کار و مدرسه ی خود عقب نمی مانید
می توانید در همه ی فعالیت های فیزیکی شرکت داشته باشید
و همچنین نیازی به رفتن به بیمارستان ندارید
آسم چگونه درمان می شود؟
آسم خود را کنترل کنید و با مصرف داروهای صحیح به شکلی که دکترتان تجویز کرده است و همچنین دوری از محرک ها از حملات آسم جلوگیری کنید.

همه ی افرادی که این بیماری را دارند داروهای مشابهی مصرف نمی کنند .

بعضی از داروها ممکن است استنشاقی باشد و بعضی دیگر به صورت قرص مصرف می شود .داروهای آسم در دو نوع مختلف عرضه می شوند – داروهای سریع الاثر و داروهای کنترل طولانی مدت – داروهای سریع الاثر نشانه های حملات آسم را کنترل می کنند. اگر نیاز به استفاده از داروهای سریع الاثر برای شما افزایش پیدا کرده است به دکترتان مراجعه کنید تا داروهای جدیدی برای شما تجویز کند. داروهای کنترل طولانی مدت نیز کمک می کند که شما حمله های کمتر و خفیف تری داشته باشید اما هنگامی که دچار حمله شده اید کاری نمی تواند انجام دهد.

داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می شود ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، اما بیشتر این عوارض خفیف بوده و به سرعت از بین می روند. از دکترتان در مورد عوارض جانبی اینگونه داروها سوال کنید.

به خاطر داشته باشید که شما می توانید آسم را کنترل کنید. به وسیله ی پزشک خود برنامه ای برای مقابله با آسم ترتیب دهید. مشخص کنید که چه کسی قرار است یک کپی از برنامه ی شما را داشته باشد و کجا قرار است نگهداری شود. داروهای کنترل طولانی مدت خود را مصرف کنید حتی اگر خیلی وقت است که علائم آسم را ندارید.

از تنقلات برای این بیماران بادام شیرین, پسته، انجیر خشک، مویز مفید است همچنین زیره، سیاه دانه، کندر، دارچین، زعفران، زنجبیل نیز می تواند به نفع بیمار باشد.

برای افراد مبتلا به آسم گوشت خروس، گنجشک و قلب حیوانات حلال گوشت مفید است همچنین کرفس, آویشن, چغندر, پونه, کدو حلوایی, شوید, مرزه و ریحان برای این بیماران مفید است.

آبگوشت با گوشت خروس غذای مفید برای مبتلایان به آسم است همچنین زرده تخم مرغ عسلی نیز مفید است. می توان نخود را 24 الی 48 ساعت در آب خیسانده با گوشت‌های مناسب نام برده و پیاز پخته، شوید خشک به آن اضافه شود. در آخر روغن بادام و ادویه‌جات افزوده شود که این غذا بسیار مفید است.

مصرف آش ساده با جوجه مرغ یا خروس پیر یا گنجشک, آبِ گوشت پخته شده، کباب با نان، نان برشته با عسل، نانی که در خمیر آن انیسون، سیاه دانه و زیره داشته باشد, مفید است، همچنین حریره سبوس گندم با مغز بادام پوست کنده و شکر، نبات و روغن بادام شیرین کنجد پوست کنده با شکر (کارامل کنجد). مربای زنجبیل، مربای انجیر، مربای بالنگ مفید است.

به جای آب از شربت عسل استفاده کنند, بسیار مفید است. شربت عسل با کمی عرق رازیانه نیز به جای آب توصیه می‌شود. شربت زعفران از مجربات در این بیماری است و این بیماران از نوشیدن شربت زعفران یا آب عسل سود می برند. زعفران مقوی دستگاه تنفسی است. نصف قاشق چایخوری زعفران در 5،1-1 لیوان آب دم کرده با عسل در طول روز هر 3-2 ساعت یک فنجان مصرف شود.

ماءالشعیر با عسل نیز برای بیماران آسمی مفید است برای تهیه آن می توان مقداری جو پوست کنده را در 20 برابرش آب خیسانده و روی شعله ملایم گذاشته، به محض شکفته شدن جوها شعله را خاموش کرده تا جو ته نشین شود. آب بالای آن را صاف کرده و با عسل مصرف کنند.

شربت انجیر، شربت مویز یا شربت رضوی، چای یا دمنوش زوفا، عرق زنیان از نوشیدنی‌های مناسب این بیماران محسوب می شود.

اجتناب از محرک ها
یکی از کلید های کنترل این بیماری این است که کمتر در معرض محرک ها قرار بگیریم:

از هواکش استفاده کنید

هواکش می تواند گرده های موجود در هوا را کاهش دهد. این گرده ها معمولا از درختان، چمن ها و علف های هرزی که راه خود را به خانه پیدا کرده اند خارج می شود. علاوه بر این تهویه هوا به وسیله ی هواکش می تواند رطوبت موجود در هوا و گرد و خاک را نیز کاهش دهد. اگر فراهم کردن هواکش برای شما امکان پذیر نبود سعی کنید در فصل های آلرژی زا پنجره های خود را بسته نگه دارید.
تغییر دکور برای کاهش گرد و خاک

گرد خاک موجود در وسایل خانه می تواند علائم شبانگاهی را بیشتر کند. برای کاهش گرد و خاک بهتر است چند آیتم را در اتاق خواب خود تغییر دهید. به عنوان مثال عوض کردن رو بالشی، رو تختی و فلیتر هواکش می تواند سودمند باشد. سعی کنید به جای فرش از پارکت و اجناس دیگری استفاده کنید که پرز کمتری داشته باشد.
ایجاد رطوبت مطلوب

اگر در یک منطقه ی مرطوب زندگی می کنید با دکترتان در مورد استفاده از یک رطوبت گیر صحبت کنید.
دوری کردن از قارچ ها

سعی کنید قسمت های مرطوب مانند حمام ، آشپزخانه و اطراف خانه را برای جلوگیری از گسترش قارچ تمیز نگه دارید. برگ های کپک زده و چوب های مرطوب موجود در حیاط خانه را از بین ببرید.
کاهش شوره ی حیوانات خانگی

اگر شما به شوره ی حیوانات حساسیت دارید از حیوانات خانگی خز دار یا پر دار دوری کنید. تمیز کردن یا حمام بردن حیوانات خانگی به طور مرتب می تواند در کاهش شوره های اطراف شما موثر باشد.
نظافت منظم

خانه ی خود را حداقل یکبار در هفته تمیز کنید. اگر احتمال می دهید که ممکن است گرد و خاک شما را اذیت کند از یک ماسک استفاده کنید یا بگذارید کس دیگری این کار را انجام دهد.
پوشاندن دهان و بینی در هوای سرد

اگر آسم شما با هوای سرد تشدید می شود می توانید از یک ماسک صورت کمک بگیرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن