آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیگیاهان

تاج الملوک یا گرگ کش :

آقونیطون گیاهی است پایا با ساقه افراشته و ریشه پیازی و برگ های متناوب پنجه ای . در قسمت فوقانی ساقه یک خوشه گل به صورت منشعب دیده می شود که از گل های آبی و به شکل کلاهخود تشکیل شده است . میوه آن باد کرده است . نوع اروپایی آن در تمام منطقه معتدله تا سوئد یافت می شود و به طور خودرو در بیشه زار های تاریک و جنگل های پهن برگ می روید . این گیاه در بسیاری از کشور ها تحت حمایت قرار دارد و آن را برای تهیه دارو در صنعت دارو سازی به مقدار زیاد کشت می کنند .

جهت تکثیر از پیاز گیاه استفاده می شود . قسمت قابل استفاده نیز پیاز ها هستند که پس از آوردن از خاک و تمیز کردن آن باید آن ها را به طور طولی برید و سریعا در درجه حرارت 40تا 50 درجه سانتیگراد برای خشک کردن قرار داد . دستکاری و جمع آوری این گیاه نیاز به مراعات و احتیاط زیادی دارد – زیرا همه ی قسمت های آن سمی هستند . پیاز این گیاه تا 1/5 درصد محتوی ترپنوئید ازته – اکونیتین – ناپلین – بنزیل اکونیتین – قند – نشاسته و دیگر مواد است . اکونیتین در دوز های بالا یکی از قوی ترین سموم برای سیستم عصبی است و پیاز این گیاه اساسا برای به دست آوردن این آلکالوئید جمع آوری می شود . اکونیتین در ترکیبات دارویی آنالزیک (بی حس کننده ها ) در روماتیسم ها – نقرس – سیاتیک و درد دندان به کار می رود . فقط در صورت تجویز پزشک می توان آز آن استفاده نمود . این دارو همچنین مرحم موثری علیه درد ها و ناراحتی های ناشی از سرما خوردگی شمرده می شود .

فواید آقونیطون   

1. در ابتدا باید گفت که این گیاه بسیار سمی است در خوردن آن احتیاط شود. مسمومیت با آقاونیطون در آغاز با ترشح بزاق به مقدار زیاد – احساس خفگی – لرز – تشدید ضربان نبض و آهنگ تنفسی مشخص می شود . 10 گرم از این ریشه مرگ آور است .

2. برای تسکین دردهای عصبی گیاه تازه را له نموده در محل درد بگذارید در صورت قرمز شدن پوست از استفاده مجدد آن خودداری شود.

3. هنگام جمع آوری این گیاه با احتیاط چیده شود چون همه قسمت‌های این گیاه مخصوصاً ریشه آن سمی است.

4. برای درمان سیاتیک می‌توان از ضماد این گیاه در محل درد گذاشت.

5. یک و نیم گرم این گیاه کشنده است، علاج آن آویشن شیرازی و داروهای گرم می‌باشد.

6. علائم مسمومیت با این گیاه تشنج، بسته شدن زبان، سیاه شدن رنگ بدن، تشدید ضربان قلب، ترشح بزاق و لرز است و علائم مسمومیت بعد از 10 – 20 دقیقه ظاهر می‌گردد و علائم دیگری چون مورمورشدن بدن به خصوص انگشتان دست و پا، تهوع شدید و گرفتگی ماهیچه‌ها می‌باشد.

7. برای درمان دردهای عصبی مخصوصاً عصب تری ژومو مفید می‌باشد ولی به مقدار خیلی‌خیلی کم استفاده شود.

8. برای رماتیسم‌های حاد مفصلی نیز مفید است.

9. برای عوارض ناشی از ترک اعتیاد که عبارتند از رنج‌های جسمانی، اضطراب و… نیز مفید می‌باشد.

10. در مورد آب آوردن بدن نیز می‌توان از این گیاه استفاده کرد.

11. در چین و ژاپن مرسوم است که ریشه‌های ضخیم این گیاه را در پائیز جمع‌آوری کرده و در آب خیس می‌کنند و آب آن را هر روز عوض می‌کنند تا سه روز این کار را ادامه می‌دهند و برای پرورده کردن این گیاه 10 واحد ریشه ضخیم، یک واحد دانه سوژا، 5/1 واحد ریشه شیرین بیان به آن اضافه کرده و با مقدار زیادی آب آن قدر می‌جوشانند که رنگ سفید قسمت مرکزی این گیاه از بین برود سپس به مقدار کم استفاده می‌کنند.

12. این فرآورده (شماره 11) برای معالجه رماتیسم، بی‌حسی اعضای بدن، ورم دستگاه تناسلی، درد پشت و کمر تجویز می‌شود.

13. متذکرمی‌شویم حتی‌الامکان ازمصرف‌داخلی این‌گیاه خودداری کنید.

ترکیبات آقونیطون
قسمت مورد استفاده ی این گیاه برگها و یشه های آن بوده که دارای آلکالوئیدی به نام اکونیتین می باشد و خاصیت سمی دارد .
مضرات آقونیطون
این گیاه بسیار سمی است و در خوردن آن احتیاط شود.
طرز استفاده آقونیطون
نام‌های دیگر آن: آکونیت، گرگ کش، بیش موش بیشا، خانق‌الذئب، هلاهل، خانق النِمَر، ویشا، زهر هلاهل، اقرنیطون، ماه پروین، قاتل‌النمر، اجل گیاه، بیش ملکا، شکارچی گرگ، اکونیت فروس، اخیلیا و تاج الملوک می‌باشد. یاهی است علفی پایا با ریشه ای غده ای که گلهای آن نامنظم و به رنگ آبی یا بنفش می باشد . گل آذین آن از نوع خوشه که حالت خاصی درگلبرگهای آن دیده می شود . به طوری که گلرگ فوقانی بزرگتر بوده و به شکل کلاه خود روی سایر قسمتهای جام قرار می گیرد . میوه در این گیاه از نوع برگه (فولیکول) است . خواص درمانی : آرام کننده دردهای عصبی بوده که در استعمال خارجی آن به شکل له شده بر روی عضو قرار می گیرد . بایستی توجه داشت که قرار گرفتن زیاد این گیاه بر روی پوست موجب قرمزی آن می شود . علاوه بر مورد ذکر شده دارای خاصیت رفع کنندگی ذات الریه و برونشیت بوده و مدر هم می باشد .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن