آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیگیاهان

با تنباکو به جنگ سلول های سرطانی بروید :

توتون و تنباکو گیاهی است بومی جنوب و مناطقی از شمال آمریکا. آن را به عنوان عضوی از خانواده‌ی سیب‌زمینی و فلفل دسته‌بندی کرده‌اند. دانه‌ی گیاه تنباکو حاوی سمی کشنده و بسیار کوچک است، به عنوان مثال هر اونس آن حاوی ٣٠٠٠٠٠دانه است. اعتقاد بر این است که از حدود ۶٠٠٠سال پیش از میلاد مسیح گیاه تنباکو به صورت وحشی در آمریکا روئیده و رشد کرده‌است. در اوایل سرخ پوستان آمریکایی راه‌های مختلفی برای استفاده از گیاه تنباکو یافتند. از مصارف مذهبی گرفته تا داروئی و پذیرائی از مهمان‌هایشان. اعتقاد بر این بود که توتون و تنباکو درمانگر هر دردی است و به عنوان داروی ضد درد شناخته شده بود. سرخ پوستان ترکیبی از این گیاه را برای بهبود زخم ها به کار می بستند و همچنین نوعی جویدنی آدامس مانند از تنباکو درست کرده بودند که برای درد دندان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

با کشف دنیای جدید در ١۵ اکتبر سال ١۴٩٢‌. این کریستف کلمب (کلمبوس) بود که برای اولین بار برگ توتون را به عنوان هدیه‌ای از سرخ پوستان آمریکائی به اروپا آورد و در سفرهای بعدی ملوانان کلمب تعداد بیشتری از گیاه تنباکو به همراه آوردند و از آن زمان تنباکو در اروپا هم رشد پیدا کرد.

در خاطرات کریستف کلمب و همراهان او نوشته شده که بومیان یک نوع گیاه را می‌آشامند! (باید متوجه بود که در آن زمان واژه تدخین هنوز برای تنباکو رایج نشده بود و کلمب و همراهان او گمان می‌کردند که بومیان این گیاه را می‌آشامند). وقتی از بومیان پرسیدند که این چیست آن‌ها با لهجه‌ی خاص خودشان مرتبا تکرار می کردند: توباکو … بومیان ورقه‌های موصوف به توباکو را دور هم پیچیده و لوله‌ای به وجود می‌آوردند و هر زمان که آتش گیاه خاموش می‌شد مجددا به وسیله آتشی آن را روشن می کردند و انتهای لوله را به دهان می‌بردند و دودی از بینی آن‌ها خارج می‌شود. دلیل عمده برای رشد و نمو تنباکو در اروپا خواص درمانی آن بود. اروپائی‌ها معتقد بودند که تنباکو تقریبا هر چیزی را درمان می‌کند از جمله سرطان.

با عامل سرطان  به جنگ سلول های سرطانی بروید

پیشگیری از سرطان هرجا حرف از تنباکو در میان باشد ناخودآگاه ذهن ها به سمت و سوی سرطان و عوارض جانبی آن میرود و معمولا بر این باوریم که تنباکو عامل سرطان است. اما به نظر می رسد تحقیقاتی که اخیرا در دانشگاه La Trobe استرالیا انجام گرفته کاملا قوانین بازی را عوض کرده و محققان این دانشگاه کشف کرده اند که می توان از تنباکو برای درمان سرطان استفاده کرد! البته باید این نکته را به شما یادآوری کنیم پیش از آن که همین الان به سراغ یک پاکت سیگار بروید و تمام آن را دود کنید، بهتر است بدانید منظور محققان گیاه تنباکو به نام Nicotina alata است که ذره ای به تنباکوهای به کار رفته در سیگار ها و تنباکوهایی که برای قلیان مصرف می شود شباهتی ندارد چون آنها تماما عامل سرطان زا هستند. دانشمندان بعد از تحقیقات زیاد دریافتند که NaD1 ( پروتئین موجود در گیاهان صورتی و سفید ) نه تنها می تواند قارچ ها را از بین ببرد بلکه می تواند سلول های سرطانی را نابود کند. NaD1 با ساختار گاز انبری خود بر روی سلول های سرطانی رفته و یک محفظه بالون شکل را روی سطح آنها ایجاد می کند تا بتواند باعث منهدم شدن این سلول ها شود. اما نکته ای که باعث می شود این پروتئین تبدیل به درمانی ایده آل گردد این است که وقتی به سلول های آلوده حمله می کند کاری با سلول ها سالم ندارد. براساس گفته های دکتر Mark Hulett مدیر دانشکده Molecular Science، مهمترین مشکلی که در روش ها درمانی فعلی وجود دارد این است که برخلاف پروتئین NaD1 به کلیه سلول های سالم و آلوده حمله می شود. وی در حالی که نمی توانست خوشحالی خود را از تحقیقات جدید پنهان کند اعلام کرد حقیقتی وجود دارد که مکانیزم دفاعی قدرتمند کشف شده در مقابل سرطان از گل گونه ای از یک گیاه تنباکوی زینتی به دست آمده که حتی اگر در مراحل اولیه باشد باز هم کشف خوبی است. مانند بسیاری از کشف ها دارویی جدید این پروتئین نیز باید در مراحل آزمایشی و تحقیقات زیادی قرار بگیرد. Hulett معتقد است حداقل باید ۱۰ سال دیگر صبر کنیم تا این دارو از شرایط آزمایشگاهی خارج و آماده عرضه به بیمارستان ها شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن