آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدانه هادرمان با گیاهان دارویی و طب سنتی

اسپند و خواص درمانی :

اسپند (Peganum harmala)
طبع گیاه
گرم و خشک (صفراوی)
طریقه مصرف
جوشانده
تنتور
دود کردن دانه اسپند
خواص درمانی
خاصیت ضدعفونی، ضدمیکروب و ضدانگل
درمان بیماریهای ریه و کبد
درمان اگزما، حساسیت و خارش
درمان صرع، فلج، جنون، نسیان و سایر بیماریهای سرد دماغی و عصبی
درمان شپش سر
درمان روماتیسم و سیاتیک
مضرات
سقط جنین، سردرد و استفراغ، تضعیف سیستم اعصاب مرکزی
تداخل دارویی
قرصهای ضد افسردگی

گیاه اسپند چیست؟
اسپند گياهی است علفی، پايا و بوته ای که ارتفاع آن تا 50 سانتی متر می رسد. این گیاه دارویی، داراي برگ های فراوان و سبز است. میوه گیاه کروی شکل و حاوي دانه های قهوه ای مايل به سياه فراوانی است که بخش مورد استفاده دارویی گیاه است. این گياه در بيشتر نقاط ايران ازجمله اطراف تهران، قم، قزوين، کرج، تبريز، کرمان، نواحی مختلف فارس، سيستان و بلوچستان، نواحی مختلف خراسان، سمنان، دامغان و حواشی کويرهای ايران می رويد.

اسپند ازجمله گیاهان دارویی است که با نام اسفند و حرمل نیز شناخته می‌شود و از گذشته‌های دور به‌عناوین‌مختلف ازجمله ضدعفونی کردن و خوشبو نمودن هوای محل زندگی، دور کردن چشم‌زخم و درمان بیماری‌ها در طب سنتی کاربرد داشته است.استفاده از اسپند در مراسم های مذهبی یا به شکل دارویی مربوط به دین زرتشتیان است و بعد از ورود اسلام به ایران انها اسپند و خواص ان را شناخنه اند .
در سرودی از گاتها در دین زرتشت می نویسد که :من بندگانی شاد می خواهم و هر انسانی که دیگری را شاد کند من به او وعده بهشت می دهم (جایگاهش در بهشت است ).
اساس شادی در همه ادیان هست و خدواند انسانها را غمگین و نا امید نمی خواهد صرف مسله استفاده از((هوم )) که تشابهات فرمولی با حشیش دارد در مراسم های مذهبی زرتشتیان فقط یرای ایجاد حالت شادی ان می باشد نه ایجاد توهم .
در دین زرتشت و مسیح استفاده از مواد شادی اور منع نشده است .حتی در اسلام هم اگر شرایط خاص استفاده از حشیش مثل روان بودن ان بر قرار شود در صورت استفاده از ان ایجاد توهم نمی کند (اگر حشیش در اب ریخته و بخار انرا استشمام کنید فقط خنده می دهد ).

خاصیت اسپند در طب سنتی (طبیعت و خواص درمانی)
طبع اسپند گرم و خشک است. برخی از مهم‌ترین خواص درمانی دانه‌های اسپبند به شرح زیر میباشد:
اسپند داراي خاصيت قارچ کش و ميکروب کش قوي است و از این رو همانند خواص عنبر نسارا، دود کردن آن برای ضدعفونی کردن هوای محیط بسیار مناسب است و در بیشتر کشورهای آسیایی از دانه‌های اسپند به عنوان ضدانگل، کرم کش و کشنده آمیب استفاده می شود.
استفاده از روغن دانه‌های اسپند برای تسکین درد سیاتیک مناسب است.
تقویت نیروی جنسی از دیگر خواص اسپند است.
خاصیت اسپند در طب سنتی، کمک به رفع و درمان بیماری‌های ریه و كبد است. به این منظور، مقداری از دانه‌های اسپند را دم ‌كرده با كمی روغن كنجد مخلوط و میل شود.
اسپند به درمان اگزما کمک میکند، به این منظور می توانید چند دانه اسپند را صبح ناشتا میل کنید.
رفع بلغم، کمک به درمان حساسیت و برطرف نمودن خارش بدن سه خاصیت اسپند در طب سنتی است.
از اسپند در طب سنتی برای درمان سنگینی گوش، كری و پیچیدن صدا در گوش استفاده می‌شود. به این منظور، مقداری از دانه‌های این گیاه را در آب ترب و روغن زیتون بجوشانید و به مقدار چند قطره داخل گوش بچكانید.
درمان فلج، رعشه، سستی و پریدن ناگهانی اعضای بدن از فواید درمانی روغن اسپند است.
جدا کردن خلطهای سفت و چسبنده سینه، کمک به درمان سرفه و تنگی نفس از دیگر خواص درمانی اسپند است.
درمان شپش موی سر با اسپند یکی از سریعترین و بی خطرترین روشهای درمان این مشکل است. به این منظور دانه‌های اسپند را آسیاب و در مقداری آب بجوشانید و از آن برای شستن موها استفاده کنید.

خاصیت اسپند در روایات دینی
در روایات اسلامی در مورد کاشت گیاه اسپند و استفاده از آن توصیه هایی شده است.

در حدیثی از پیغمبر اکرم (ص) روایت شده است: از اسپند درخت یا برگ یا میوه‏اى نمی‌روید، مگر آن که فرشته‏اى بر آن گماشته شده است تا آن را به آن که باید برساند، یا خشک شود، و در ریشه و ساقه‏اش شفا است، و در دانه آن داروى 72 بیمارى نهفته است.

در روایتی از امام صادق(ع) درباره خاصیت اسپند و خواص کندر آمده است: هیچ ریشه‌ای از گیاه در زمین نمی‌جنبد و هیچ شاخه‌ای در آسمان بالا نمی رود مگر آنکه خدا فرشته ای را ماموریت داده تا آن را به قطعات خرد شده تبدیل کند یا به سرنوشتی که دارد برساند و شیطان (میکروب) از هفتاد خانه‌ای می‌گریزد که در نزدیکی خانه ای باشد که در آن اسپند است و شفا از هفتاد بیماری در اسپند است که آسان ترین آن خوره است، پس دود کردن اسپند را از یاد نبرید.

از محمد بن حکم نقل شده است: پیغمبرى به خداوند از ترسویى امتش شکایت کرد، خداوند به وى وحى فرمود: دستور ده امتت اسفند بخورند که شجاعت را زیاد میکند.

مقدار و طریقه مصرف اسپند
حداکثر ميزان دارويی قابل استفاده از اسپند به عنوان ضد درد، 15 تا 30 ميلی ليتر از جوشانده این گیاه با نسبت 1 بر 20 گياه در آب است.

میزان مناسب استفاده از گیاه به صورت تنتور، 2 تا 4 ميلی ليتر به نسبت 1 بر 10 گياه در محلول هيدروالکلی است.

مصرف هارمالین که ماده اصلی اسپند است به مقدار کم در شب ها ایجاد ارامش و خواب خوبی می کند و داروی ضد افسردگی خوبی است البته مصرف زیاد ان می تواند منجر به ایجاد حالت تحریکی شود .
ممکن است به علت مصرف هارمالین به علت افزایش میزان هیستامین در بدن حالت طپش قبل و سرخی صورت روی دهد که با خوردن یک انتی هیستامین درست می شود
به راحتی می توان ماه هارمالین را تبدیل به ماده هارمین کرد که انهم داروی خواص جادویی زیادی است
به راحتی می توانید در منزل با مقدار کمی اسپند و استخراج ان خود را درمان کنید .

1- طبیعت این گیاه گرم وخشک است
۲- اسفند جلادهنده سینه و شش از رطوبت لزج مقوی نیروی جنسی چاق کننده ادار آورروان کننده شیر مسهل سودا و بلغم و کرم کدو می باشد برای این منظور بعد از غذا نصف قاشق چای خوری اسفند را با یک استکان آب قورت دهید برای بالغین تا هفت روز
۳- خوردن اسفند برای سرع فلج جنون نسیان و سایر بیماری های سرد دماغی و عصبی مفید است و برای گرم کردن بدن رفع استسقا یرقان و سیاتیک مفید است
۴- دود کردن دانه آن برای زد عفونی کردن محیط مفید است و از قدیم این مرسوم بوده است
۵- چنانچه به سیاتیک مبتلا هستید به مدت ۱۵ شب مقدار ۷تا ۷٫۵ گرم اسفند را با آب قورت دهید که بسیار مفید است
۶- مصرف آن همراه با آب و یا آسیابب شده همرا ه با روغن حیوانی جهت رفع بی حسی و یا نقصان حس و حرکت اعضا و رعشه بسیار مفید می باشد
۷- اگر ۳۰گرم از آن را آسیاب کنید و با ۱۲۰گرم آب بجوشانید و آن را صاف کنید و با ۹۰گرم عسل و ۶۰گرم روغن کنجد بخورید حالت بهم خوردگی شدیدی بهتون دست می ده که سینه را از هرچی ماده لزج هست پاک می کند و برای تنگی نفس و سرفه های شدید رطوبتی بسیار بی نظیر است
۸- اگر ۱٫۵ گرم اسفند را صبح ناشتا به همراه خاکشیر با کمی آب بدون اینکه کوبیده شود بخورید برای تکرارادارو سستی ادار بسیار مفید است البته در هنگام معالجه نباید ماست و کشک و ترشی جات مصرف کنید
۹- کودکانی که به علت سستی کمر و ضعف مثانه شبها رختخواب خود را خیس می کنند یعنی شب اداری دارند بهتر است هر شب مخلوطی از تخم رازیانه و اسفند از هریک یک قاشق چای خوری بخورند و در ضمن صبحها یک یا دو عدد زرده تخم مرغ و کمی عسل خالص خوب میل کنند
۱۰-جهت رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس می توانید اسفند را همراه با تخم کتان به نسبت مساوی خوب آسیاب کنید و با عسل مخلوط کنید سپس روزی دو بار به اندازه دو حبه میل کنید
۱۱-برای رفع سنگینی گوش و کری گوش و صدای گوش می توانید اسفند را در آب ترب و روغن زیتون بجوشانید و ۳قطره در گوش بریزید
۱۲-برای رفع اعتیاد به مواد افیونی می توانید مقداری دانه اسفند را بو داده کنبد بعد آن را خوب آسیاب کنید و با عسل مخلوط کنید و و روزی سه حبه میل کنید
۱۳-شیاف گرد دانه اسفند با روغن ایرسا دهانه عروق و خون بو اسیر را باز می کند
۱۴-بخور دانه های اسفند برای تسکین درد دندان بسیار مفید است
۱۵-روغن اسفند از نظر طبیعت گرم وخشک است و برای رفع فلج و لقوه رعشه سستی صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن چه از طریق خوردن و چه استفاده از ضماد آن مفید است تنقیه با آن نیز برای تسکین درد کمر و سیاتیک و سردی کلیه و رحم بسیار مفید است

تذکر مهم

اگرچه خاصیت اسپند در درمان بیماری‌ها بسیار گسترده است، لیکن عوارض ناشی از مصرف آن را نیز نباید نادیده گرفت. برخی از مضرات اسپند عبارت است از:

1- استفاده بيشتر از حد دارويي اسپند، ممکن است باعث سقط جنين، استفراغ، دپرسيون و توهم‌زايي شود.
زیاده‌روی در مصرف اسپند، باعث بروز سکسکه، ترشح بیش از حد بزاق و تضعیف سیستم اعصاب مرکزی می شود.
2-مصرف اسپند به دلیل طبع گرم آن برای افراد دارای مزاج گرم (صفراوی) مضر است و سبب سردرد دل بهم خوردگی و استفراق می شود که برای رفع آن می توان میوه های ترش و سکنجبین میل کرد .این افراد بایستی در مصرف آن احتیاط کنند .
3-مصرف دانه‌های اسپند برای زنان باردار بسیار مضر است و خطر سقط جنین را به همراه خواهد داشت.
4-دود کردن زیاد اسپند برای افراد دچار آلرژی و بیماران مبتلابه آسم مضر است و باعث سردرد، تهوع و تشدید علائم بیماری می‌شود، همچنین دود اسپند در صورت استفاده مکرر حتی در افرادی که زمینه ژنتیکی آسم ندارند نیز می‌تواند موجب حساس شدن ریه‌ها و بروز علائم آسم شود.

5- مقدا مصرف اسفند ۵-۱۰ گرم بوده و زیاده بر این سمی می باشد
6- از جویدن دانه های اسپند اکیدا خوداری کنید چرا که حاوی مواد سمی است
7- منظور از خوردن دانه های اسفند که برای درمان بیماری گفته شد همان دانه های سیاه رنگی است که دود می کنید

برگرفته از rhodium.blogsky.com

حکیم الرعایا : دکتر محمد رضا یزدان نیاز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن