آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتی

اسپاسم و گرفتگی عضلات و راههای درمان در طب سنتی :

 فرد شاید مجبور شود برای کاهش درد، بدن خود را به یک سمت خم کند.

چندین علت احتمالی برای این گرفتگی های عضلانی وجود دارد که عبارتند از :

فعالیت و فشار بیش از حد به عضلات ناحیه درگیر در زمان ورزش و فعالیت، گرم کردن ناکافی قبل از شروع ورزش ، کافی نبودن تمرینات کششی عضلات ناحیه، ورزش و فعالیت بدنی در گرما، خستگی عضلانی، کم آبی بدن، کمبود عناصر معدنی ضروری مانند کلسیم، روی و پتاسیم، آسیب اعصاب منطقه (مانند بیماران ضایعات نخاعی)، گردش خون ناکافی عضو درگیر، حالت دفاعی بدن در برخی آسیبها (مانند ناحیه کمر) برای جلوگیری از آسیب بیشتر به ناحیه آسیب دیده در بدن، دوران بارداری ، عوارض مصرف برخی از داروها ، بیماریهایی مانند مشکلات تیروئید و کلیه ها، اسهال و استفراغ ، از جمله علل اسپاسم عضلانی هیپوکلسمی، آلکالوز، مننژیت، صرع، آسیب مراکز عصبی بالاتر مانند قطع نخاع و کزاز هستند. اسپاسمهای خفیف عضلانی مثلا در کمردرد را با داروهایی مانند متوکاربامول، دیازپام و بکلوفن می‌توان درمان کرد.، کشیدگی ماهیچه، جراحت، بیماری هایی همچون فلج مغزی و MS و همین طور واکنشی به سمی خاص مثل استرکنین.

اگر اسپاسم همان قولنج باشد، ممکن است ناگهانی و با جابجائی باد در زیر پوست ایجاد شود.

از عوارض مهم مسمومیت با سرب دردهاى روده‏اى را نیز مى ‏توان نام برد و در مرحله نهائى مسمومیت، اسپاسم‏ عروقى نیز قابل ذکر است که بر همین پایه اختلالات، در کلیه‏ ها بروز مى‏نماید و چنین بنظر مى ‏رسد که همین اسپاسم‏ عروقى مداوم از یک طرف و اثر مزمن سرب از جانب دیگر بر روى مخاط روده ایجاد همان فرحه‏ هائى را مى ‏نماید که در کتاب قانون از آن نام برده شده است.

سبزیهاى تند چون تره‏ تیزک موجب” اسپاسم‏” مى‏شوند.

به کسى که سرشار از شادى بوده و یا گرفتار غم و درد زیاد مى ‏باشد نباید داروى مسهل خورانید. (این امر سبب اسپاسم‏ میگردد).

رژیم غذایی سالم
ممکن است گرفتگی عضلانی مکرر شما نشانه کمبود یک ماده غذایی در بدنتان باشد. کمبود مواد معدنی نظیر پتاسیم و کلسیم می ‏‏تواند موجب گرفتگی عضلات شود. مواد غذایی سرشار از کلسیم مانند ماست و شیر و هم چنین مواد غذایی غنی از پتاسیم نظیر موز ‏و ‏سیب زمینی را به رژیم غذاییتان اضافه کنید و می توانید از یک پزشک برای تهیه یک برنامه غذایی متعادل کمک بگیرید.‏

آبرسانی
ممکن است گرفتگی عضلات به علت کم آبی بدن نیز رخ دهد. هر روز آب فراوان بنوشید و همواره مایعات از دست رفته بدنتان را به ‏‏طور روزانه جبران کنید.‏

چای بابونه
چای بابونه حاوی یک نوع اسید آمینه به نام گلیسین است که به آرامش عضلات کمک می کند. برای کاهش گرفتگی عضلات باید ‏‏حداقل ۵ فنجان در روز از این چای بنوشید.‏

عسل
شما می توانید با میل کردن روزانه ۲ قاشق چایخوری عسل با غذا، از عود گرفتگی های عضلات ساق پا و پایتان پیشگیری کنید.‏

 خردل یا آب نمک
برای رفع گرفتگی عضلات یک قاشق خردل یا کمی آب نمک میل کنید.‏

سرکه سیب
این نوع سرکه یک منبع غنی از پتاسیم است. مخلوطی از یک قاشق چایخوری عسل، ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب و آب گرم ‏‏بنوشید. ‏

 درمان گرفتگی عضلات با طب جایگزین و یا سنتی
در این نوع درمان پیشنهاد می شود که از مکمل های ویتامین ب کمپلکس برای کاهش گرفتگی عضلات استفاده نمایید. بااین حال تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع لازم می باشد.

بادرنجبویه‏:

نفخ معده و روده ‏ها را به ‏سرعت از بین مى ‏برد؛ ضد تشنج است و هرگونه اسپاسم‏ و دردهاى قولنجى روده و عسر الطمث را درمان مى ‏کند.

بامیه:

تخم آن معرّق، ضد اسپاسم‏ (قولنج) و بهترین تونیک قلبى است.

تخم ترب:

ضد اسپاسم‏ و قولنج بوده، در عین‏ حال مقوى عمومى نیز مى ‏باشد.

زردآلو :

محرک مرکز تنفسى، مقوّى، ضد اسپاسم‏، مؤثر بر آسم برونشى سرماخوردگى‏ها، روماتیسم و ورم‏ها مى‏ باشد.

سیاه دانه:

ضد فشارخون، زیادکننده شیر، ضد اسپاسم‏ و کرم، قاعده ‏آور و بهترین داروى رینیت آلرژیک به صورت محلول در روغن زیتون است.

سیر:

ضد اسپاسم‏ و قولنج و به اصطلاح بادشکن است.

شاه تره :

پایین آورنده فشارخون، محرّک تنفّسى، ضد اسپاسم‏، مخصوصا مقوى قلب است.

شنبلیله:

کم‏ کننده چربى خون به علت وجود لیمونن و غیر و ضد درد، آرام‏بخش عصبى، تقویت‏ کننده ماهیچه ‏ها (تونیک تروموسکولر)، ضد اسپاسم‏ و …

شوید :

در تمام نقاط دنیا از دانه شوید به ‏عنوان بادشکن، محرّک، مقوى معده، ضد اسپاسم و قولنج استفاده مى‏شود.

دانه گشنیز :

ضد اسپاسم‏ بوده و براى نرم کردن سینه از آن استفاده مى ‏شود.

گروه نعناعیان :

همگى دافع گازهاى دستگاه گوارش، ضد نفخ، ضد اسپاسم‏، تقویت ‏کننده معده، ضد کولیت‏ها مخصوصا کولیت عصبى، ضد استفراغ و اسهال مى ‏باشند.

پاخر :

در بیماریهاى تنگ نفس سرفه، برونشیت، ورم حنجره و بیماریهاى‏ کلیه و مثانه مفید است.[۲۴] خاصیت ضد التهابى ملایمى دارد خاصیت ضد اسپاسم‏ دارد و براى التیام زخم‏ها مصرف مى‏ شود.

بومادران :

به صورت خوراکى به ‏عنوان ضد التهاب، ضد اسپاسم‏، کاهنده ‏ى فشارخون، کاهنده‏ ى تب، ضدعفونى ‏کننده‏ ى مجارى ادرارى و به صورت موضعى به ‏عنوان ضد شورى سر و مرطوب‏ کننده ‏ى پوست مورد استفاده قرار مى‏ گیرد.

از میوه ‏ى جعفرى:

به عنوان خلط آور، ضد نفخ، ضد اسپاسم‏، ضد التهاب و ادرارآور استفاده مى‏ شود. علاوه بر آن به‏ عنوان یک معطّر کننده در صنایع غذایى مورد مصرف قرار مى‏ گیرد.

آثار ضد میکروب، ضد انگل، بادشکن و ضد اسپاسم‏ دارچین، احتمالا به دلیل اسانس آن است.

رازیانه‏:

از رازیانه به صورت خوراکى در درمان نفخ، سوء هاضمه و اسپاسم عضلات، همچنین به ‏عنوان خلط آور، ادرار آور و افزایش ‏دهنده‏ ى شیر استفاده مى ‏شود و گاه به صورت موضعى به‏ عنوان ضد میکروب در درمان التهاب لثه مورد استفاده قرار مى‏ گیرد.

ریحان:

به عنوان ضد اسپاسم‏، ضد نفخ، اشتها آور، آرام بخش، ادرار آور و شیر افزا استفاده مى‏ شود. علاوه بر آن به‏ عنوان سبزى و ادویه مورد مصرف قرار مى‏ گیرد. از اسانس ریحان در صنایع کنسرو سازى و آرایشى- بهداشتى نیز استفاده مى‏ شود.

 زعفران :

به عنوان ماده‏ ى معطّر کننده و طعم‏ دهنده استفاده مى‏ شود و نوع تازه آن به ‏عنوان داروى آرام‏ بخش و ضد اسپاسم‏ مصرف مى‏ شود.

زیتون :

داراى اثر کاهش ‏دهنده ‏ى قند خون است و تأثیر ادرار آور نیز دارد. اثر پایین‏ آورنده ‏ى فشارخون در حیوانات مختلف که داراى فشارخون عادى و بالا بودند، به وسیله ‏ى اولئوروپئین موجود در برگ زیتون ثابت شده است. همچنین بر سلسله اعصاب مرکزى و جریان خون سطحى نیز مؤثر است و باعث افزایش جریان خون عروق کرونر نیز مى‏ شود. به علاوه داراى اثر ضد اسپاسم‏ روى عضلات صاف و اثر ضد آریتمى نیز مى‏ باشد.

زیره ‏ى سیاه :

داراى اثرات ضد نفخ، ضد اسپاسم‏، ضد میکروب و قابض است و همچنین در درمان اختلالات گوارشى بویژه در قولنج نفخى کودکان و همچنین التهاب‏ هاى دستگاه تنفسى کاربرد دارد.

سنبل الطیب :

داراى آثار آرام‏ بخش، خواب ‏آور و ضد اسپاسم‏ است و در درمان مواردى چون بى‏ قرارى، مشکلات عصبى براى خوابیدن، فشار عصبى و کولیک‏ هاى گوارشى مورد استفاده قرار مى‏ گیرد.

میوه‏ هاى کرفس :

به علت درصد بالاى اسانس، داراى خاصیت ضد اسپاسم‏ و سداتیو است.

اسطخودوس:

آرام‏ بخش، ضد درد، ضد اسپاسم‏، ضد تشنج، ضد افسردگى، گندزدا، بهبود دهنده، سیتوفیلاکتیک، پیشاب ‏آور، ضد روماتیسم، دافع حشرات.

مرزنگوش:

گندزدا، ضد سم، ضد ویروس، ضد اسپاسم‏، آرام‏ بخش، خلط آور، ضد درد، ضد تحریک.

اکالیپتوس:

گند زداى عمومى (به ویژه در مورد شش‏ها و مجارى ادرار)، ضد التهاب، خلط آور، ضد اسپاسم‏، کاهنده قند خون، تب‏بر، محرّک، التیام‏ بخش، التیام‏ دهنده زخم‏ ها، انگل ‏کش.

نارنج :

تب‏ بر، اشتها آور، بهبود دهنده هضم، ضد اسپاسم‏، آرام‏ بخش، مقوى قلب.

نارنگى :

آرام ‏بخش، ضد اسپاسم‏، ملایم، خواب ‏آور، ضد تنش عصبى و مؤثر در درمان بى خوابى و صرع.

بهارنارنج :

ضد افسردگى، ضد اسپاسم‏، آرام‏بخش، کاهنده انقباضات فراوان ماهیچه قلب، مقوى جنسى، محرّک چاکراى قلب.

بادیان رومی:

اشتها آور، ضد نفخ، ضد اسپاسم‏، محرّک عمومى (دستگاه گوارش، دستگاه تنفس و قلب)، شیر افزا، پیشاب ‏آور، مقوى جنسى و در مقادیر زیاد بیهوش‏کننده‏.

تخم بامیه :

معرق است و محرک قلبى و ضد اسپاسم‏ است.

پرتقال:

به ‏طور کلى ضد اسپاسم‏ و آرام بخش است.

گل زالزالک :

در فرانسه یک قاشق سوپ‏ خورى گل زالزالک را در یک فنجان آب جوش دم مى‏ کنند، ۳- ۲ فنجان از آن را در روز به عنوان ضد اسپاسم‏، رفع‏ کننده بى ‏خوابى و ناراحتى‏ هاى دوران یائسگى مى‏ خورند.

مغز هسته هلو و گل و برگ و حتى پوست ریشه درخت هلو:

در طب سنتى استفاده مى ‏شود. مغز هسته آن مسهل است، خون را تصفیه مى‏ کند، ضد اسپاسم‏ است و سرفه را تسکین مى ‏دهد و براى روماتیسم مفید است، خونریزى را بند مى ‏آورد بخصوص خونریزى رحمى را (در این موارد از هسته زردآلو نیز استفاده مى‏ شود)

اکلیل الجبل:

در فرانسه ۱۰- ۵ گرم سرشاخه گل دار و گلهاى گیاه را در یک لیتر آب جوش دم مى ‏کنند و ۳- ۲ فنجان در روز به عنوان ضد اسپاسم‏ در موارد آسم روزانه مى‏ خورند.

گل مریم‏:

گلهاى گیاه مدّر و قى ‏آور است. پیازهاى آن را که خشک کرده و به صورت گرد در مى ‏آورند، براى معالجه سوزاک به کار مى‏ برند. در هندوچین از پیاز گیاه به عنوان ضد اسپاسم‏ استفاده مى‏ شود [پروت و هریر].

کافور:

کرم‏کش است و معالج وبا و فلج مى‏باشد. در هند و چین به عنوان ضد اسپاسم‏ و براى کاهش ترشح شیر مستعمل است [کروست و پتلو].

رازک :

ممکن است عضلات نرم آستر مجارى هاضمه را آرام کند. این پژوهش را که دانشمندان محقق فرانسوى به عمل آورده ‏اند مصرف سنتى کهن رازک را به عنوان ضد اسپاسم‏ و کمک به هاضمه تأیید مى‏کند.

به ‏لیمو :

براى معطّر کردن آشامیدنى‏ ها و سالاد میوه و ژله ‏ها استفاده مى ‏شود. جوشانده برگها و گلهاى به ‏لیمو را به عنوان تب‏بر، آرام‏بخش، ضد نفخ و ضد اسپاسم‏ و آرام ‏کننده اعصاب مى‏ خورند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن