آخرین اخبارخواص گیاهان داروییدرمان با گیاهان دارویی و طب سنتیگیاهان

اثرات گیاه جنسینگ و اعتیاد به استروئید ها :

نام گیاه جنسینگ در زبان انگلیسی از کلمه رن شن rénshēn در زبان چینی گرفته شده است در زبان چینی رن به معنی فرد یا ادم است و شن به معنی ریشه گیاه است . زیرا ریشه گیاه جنسینگ مشابه با پاهای یک انسان است .

حتی سوابقی در مورد خواص آن وجود دارد.در قرن شانزدهم، جنسینگ بسیار محبوب بود به طوری که کشت آن کنترل شده انجام می شد. در سال 2010، تقریبا تمام 80،000 تن جنسینگ جهان در چهار کشور – کره جنوبی، چین، کانادا و ایالات متحده تولید شد. امروزه جینسینگ در بیش از 35 کشور جهان فروخته می شود و بیش از 2 میلیارد دلار فروش دارد که نصف آن مربوط به کره جنوبی است.

کره همچنان بزرگترین ارائه دهنده جینسینگ در جهان است و چین بزرگترین مصرف کننده است. امروزه اکثر جنسینگ آمریکای شمالی در انتاریو، بریتیش کلمبیا و ویسکانسین تولید می شوند. جینسینگ کشت شده در کره بسته به فرایند تولید آن به سه نوع تقسیم می شود:

جینسینگ تازه که کمتر از چهار سال عمر دارد.
جینسینگ سفید بین 4 تا 6 ساله و پس از لایه برداری خشک می شود.
جینسینگ قرمز وقتی که شش ساله است برداشت، بخار و خشک می شود.
از آنجایی که سن ریشه های جینسینگ مهم است، ریشه 400 ساله جینسینگ مانچواری از کوه های چین در سال 1976 به قیمت 10،000 دلار در هر اونس فروخته می شود.

گیاه جنسینگ دارای ماده ای به نام جین سنوزید است .

جین سنوزید موجود در ریشه گیاه جنسینگ ساختمانی مشابه با استروئید ها دارد و در بدن مردان می تواند تبدیل به هورمون تستوسترون شود و به این دلیل باعث افزایش میل جنسی و توده عضلانی در مردان شده و در درمان دیابت نوع دو و افزایش سیسنم ایمنی موثر است.

مصرف گیاه جنسینگ با اثر بر روی سلولهای سیستم ایمنی نوع T باعث افزایش قدرت ایمنی بدن شده و در جلوگیری از ابتلا به بیمارهای ویروسی و سرطان می تواند مفید باشد.

ترکیبات جینسینگ چیست؟
جینسینگ آمریکایی تا زمانی شش ساله شود قابل استفاده نیست؛ این گیاه وحشی در معرض خطر انقراض قرار دارد، اکنون در مزارع کاشت می شود تا انقراض آن محافظت شود. گیاه جینسینگ آمریکایی دارای برگ هایی است که به صورت دایره ای در اطراف ساقه رشد می کنند. گل آن زرد سبز و شبیه چتر است؛ آنها در مرکز گیاه رشد می کنند و توت های قرمز تولید می کنند. این گیاه در اطراف گردن چروکیده می شود – گیاهان قدیمی تر با ارزش تر و گران تر هستند، زیرا خواص جنسینگ در ریشه های سالم آن جمع شده است.
جینسینگ حاوی ترکیبات مختلف فارماکولوژیک شامل یک سری از تتراسایکلین تتریرپوئین (گینسنوزید)، پلی استیلن، ترکیبات پلی فنول و پلی ساکارید اسید است.

عوارض مصرف جنسینگ

مهمترین و شایعترین عارضه مصرف زیاد جنسینگ بی خوابی است اما عوارض دیگر مثل اسهال تهوع خونریزی از بینی و فشار خون بالا و درد پستان ها هم با مصرف جنسینگ گزارش شده است .

ترک اعتیاد تریاک و مواد مخدر با استروئید ها (جنسینگ ) . مطالعات نشان داده است که مصرف ترکیبات استروئیدی به خصوص تستوسترون و تستوسترون تراپی در کاهش درد در زمان ترک اعتیاد مواد مخدر افیونی موثر است. مطالعه جدید که در نود و پنجمین نشست سالانه انجمن غدد درون ریز و متابولیسم در سان فرانسیسکو ارائه گردید ، نشان می دهد : درمان با هورمون تستوسترون (testosterone) به کاهش احساس درد در مردانی که بر اثر مواد مخدر دارای سطوح پایین تستوسترون هستند ، کمک می نماید . به این دلیل مصرف تستوسترون در شخصی مثل شما در کاهش درد موثر است اما مصرف طولانی ترکیبات حاوی تستوسترون (جنسینگ )می تواند منجر به اعتیاد به استروئید ها شود .

عوارض جانبی جنسینگ معمولا ملایم است. جنسینگ در برخی افراد ممکن است بعنوان یک محرک عمل کند، بنابراین ممکن است باعث عصبانیت و بی خوابی شود. مصرف طولانی مدت یا دوزهای بالا جنسینگ ممکن است باعث سردرد، سرگیجه و معده درد شود. زناني كه از جينسینگ استفاده مي كنند، ممكن است تغييرات قاعدگي را تجربه كنند و بعضي گزارشاتي از واكنش هاي آلرژيك به جينسینگ گزارش شده است.

با توجه به عدم شواهد در مورد ایمنی آن، جنسینگ برای زنان یا کودکان حامله یا شیرده توصیه نمی شود.

– جنسینگ ممکن است سطح قند خون را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید قبل از مصرف جنسینگ با پزشک خود مشورت کنند. جنسینگ می تواند با وارفارین و برخی داروهای افسردگی( راه های نجات از افسردگی) تداخل داشته باشد؛ کافئین ممکن است اثرات محرک جنسینگ را تقویت کند.

جنسینگ ممکن است با داروهای زیر تداخل داشته باشد:

داروها برای دیابت
داروهای ضد انعقاد خون
داروهای ضد افسردگی
داروهای ضد روان پریشی
تحریک کننده ها
مورفین
استفاده بیش از حد جنسینگ میتواند منجر به سندرم سوءمصرف ژینژون شود که با اختلالات عاطفی، آلرژی، مسمومیت قلبی عروقی و کلیوی، خونریزی واژن تناسلی، سندرم تخمدان، مسمومیت پپتیک، فشار خون بالا و مسمومیت تولید مثل همراه است.

برای جلوگیری از عوارض جانبی جنسینگ، بعضی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که جنسینگ بیش از سه ماه مصرف نشوند. در صورت لزوم، پزشک توصیه می کند به مدت چند هفته یا چند ماه جنسینگ را متوقف کرده و دوباره مصرف آن را شروع کنید.

اعتیاد به استروئید ها و جنسینگ

اعتیاد به مصرف ترکیبات استروئیدی (جنسینگ ) و تستوسترون درست است که سرخوشی(نشئگی ) ندارد ولی قطع ان باعث می شود شخص دچار خماری و درد بدن بشود

ترک اعتیاد استروئید ها (جنسینگ )

برای ترک اعتیاد جنسینگ باید درست مثل متد های دیگر ترک اعتیاد باید مقدار ماده جنسینگ را به مرور کاهش بدهید و با استفاده از مواد انرژی زای دیگر که در گیاهان وجود دارد ضعف و بی حالی ناشی از کمبود تستوسترون و عدم مصرف جنسینگ را جبران کنید برای این کار می توانید از قرص های جینکو بیلوبا به همراه کافئین و یا مصرف مواد غذایی حیوانی حاوی ترکیبات تستوسترون کوتاه اثر کمک بگیرید .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن