آخرین اخباردرمان با گیاهان دارویی و طب سنتی

آیا بزاق سگ شفابخش زخم‌هاست؟!

آیا بزاق سگ شفابخش زخم‌هاست؟!
در افسانه‌ها و روایات قدیمی بارها به شفابخشی بزاق سگ اشاره شده است‌. می‌گویند در یونان باستان از سگ‌ها در پرستشگاه‌های آسکلِپیوس (خدای شفا و بهبود) برای التیام زخم‌ها استفاده می‌کرده‌اند. همچنین در روایاتی که معلوم نیست چقدر قابل استناد باشد، آمده است در ارتش سزار نیز از سگ‌های اصطلاحا زخم‌لیس استفاده می‌شده است. حتی اگر این قبیل روایات را بر مبنای واقعیت فرض کنیم، باز هم تماس بزاق سگ با زخم به بهانه‌ شفابخشی و التیام ایده توجیه‌پذیری نیست.

در دهان سگ و گربه و حتی دهان ما انسان‌ها ترکیبات ضد‌باکتریایی مختلف شامل مولکول‌های کوچکی وجود دارد. اما به معنی این نیست که ترکیبات ضد‌باکتریایی موجود در دهان حیوانات خانگی قادر به معجزه شفابخشی است. به اعتقاد دکتر دیوِرست، این ترکیبات ضد‌باکتریایی برای استریل و پاکسازی زخم‌ها کافی نیستند. اگر این‌طور بود باکتری‌های زیادی در دهان سگ‌ها و گربه‌ها زنده باقی نمی‌ماندند.

نتایج مطالعه‌ای که سال ۱۳۶۹/ ۱۹۹۰ انجام شد، نشان داد بزاق دهان سگ مادر وقتی خودش یا توله‌اش را می‌لیسد، دارای مقداری خیلی جزئی خواص ضدباکتریایی است. همچنین براساس مطالعات دیگری که همان سال انجام شد، می‌دانیم نیتریت موجود در بزاق دهان به محض تماس با پوست به اکسید نیتریت تبدیل می‌شود که ترکیبی ضدمیکروبی است. اما باید توجه داشت اثرات لیسیدن در هر دوی این مطالعات میان موجودات هم‌گونه آزمایش شده است. به این معنی که چنانچه موجودی از یک گونه اقدام به لیسیدن موجودی از گونه‌‌ای دیگر بکند، شکی نیست موجود لیسیده‌شده با حجم بالایی از عوامل بیماری‌زای غریبه مواجه خواهد شد.

جالب است بدانید سربازی که سال ۱۳۹۵/ ۲۰۱۶ از ترفند لیسیدن سگ به‌منظور بهبود زخم خود استفاده کرده بود، باکتری‌ها، گوشت زخمش را خوردند و شش هفته در حالت اغما به‌سر برد!

ممکن است بوسیدن سگتون برای شما یک امر عادی و بدون اهمیت باشد. مخصوصا وقتی که بعد از یک روز کاری طولانی به منزل میروید و با استقبال گرم سگتون رو به رو میشوید او را در آغوش میگیرید و میبوسید و او نیز شما را لیس میزند، استقبال سگ از شما به گونه ای است که گویا شما درخشان ترین ستاره زندگی او هستید و واقعیت هم همین میباشد.

بوسیدن سگ و اجازه دادن به اینکه آن صورت شما را لیس بزند مشکلات زیادی را برای شما و سگ شما ایجاد خواهد کرد.امکان ایجاد برخی از بیماری ها و انتقال باکتری ها و میکروب ها از سگ به شما و بلاعکس وجود دارد.میکروب ها از طریق تماس مستقیم و بوسیدن سگ منتقل خواهند شد و باعث توسعه بعضی از بیماری ها میشود.

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که از طریق بوسیدن سگ برای شما ایجاد میشود بیماری های دهان میباشد که از طریق باکتری هایی که در دهان سگ ها وجود دارد با انسان منتقل میشود. دهان سگ ها دارای میکروب های زیادی میباشد و وقتی به سگ خود اجازه میدهید شما را لیس بزند خود را در معرض ریسک بزرگی از بیماری های دهان قرار خواهید داد.

این که شما با سگ خود مهربان هستید و به او عشق می ورزید قابل ستایش است، اما قبل از بوسیدن سگتان باید به مشکلاتی که برای هر دو شما به وجود می آورد فکر کنید.بیماری های دهان میتواند موجب بیماری قند و بیماری های قلبی شود. وقتی راه های دیگری برای نشان دادن عشق به سگتان است چرا خود را در معرض این خطر ها قرار میدهید ؟!

جان آکسفورد، استاد بازنشسته ویروس شناسی و باکتری شناسی در دانشگاه Queen Mary لندن در پست اخیر خود نوشته است که سگ ها نصف عمر خود را با بینی خود در کنار مدفوع و گوشه کنار های تند و زننده صرف می کنند که نتیجتا پوزه بند آنها سرشار از باکتری، ویروس و انواع میکروب می باشد.

در بیشتر اوقات با وجود این میکروب های ناشناخته برای سیستم ایمنی بدن، ما مریض نمی شویم اما باکتری هایی در سگ ها و گربه ها وجود دارد که در بین انسان و دام مشترک است و موجب ایجاد مریضی در انسان می شود که شامل کلستریدیوم، E coli و کمپیلوباکتر می باشد و موجب اسهال و استفراغ می گردد.

پاستورلا مالتوسیدا یا Pasteurella multocida که باکتری دهان عادی یک سگ می باشد برای مننژیت در ۴۲ نوزاد زیر ۴ سال بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ در فرانسه مقصر شناخته شد. نزدیک به نیمی از نوزادان تازه متولد شده بودند و علت بیشتر مریضی آنها و مرگ ۴ تن از آنها به دلیل لیسیده شدن توسط سگ بوده است.

مطابق با نوشته ای در ژورنال Canadian در سال ۱۹۸۹، پیشنهاد شده است که صدمه ای در خصوص بوسیدن و بقل کردن سگ وجود ندارد اما در ادامه لیستی از ریسک ها موجود از این رابطه آمده است که غشای مخاطی نازک پوشش دهان، بینی و چشم انسان هیچ محافظتی در برابر باکتری سگ ندارد. بعضی از دسته سگ ها منتشر کننده هموفیلوس آفروفیلوس یا Haemophilus aphrophilus به انسان می باشند و موجب آبسه مغز و التهاب قلب می شود.

Bruno Chomel، استاد سلامت جمعیت و تولید مثل در دامپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، می گوید: روی هم رفته می بایستی لیسیدن سگ را تا زیر گردن و پوست غیر قابل نفوذ و بوسیدن سگ از راه دور معطوف شود و لیسیدن صورت و زخم توسط سگ مناسب سلامتی انسان نمی باشد و این امر مخصوصا در خصوص بچه ها و افراد مسن می بایستی بیشتر رعایت شود.

دکتر فلوید دیوِرست، متخصص ژنتیک باکتریایی در پژوهشکده فورسیث و مدرس بیماری‌های دهان در دانشگاه هاروارد، مطالعات جامعی در زمینه‌ شناسایی و بررسی ارگانیسم‌های باکتریایی موجود در دهان انسان‌ و همچنین سگ‌ها و گربه‌ها انجام داده است. به گفته دکتر دیوِرست، دهان انسان به‌طور معمول از حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ گونه باکتریایی میزبانی می‌کند. دکتر دیوِرست و تیم پژوهشی وی تاکنون موفق به شناسایی حدود ۴۰۰ گونه باکتری دهانی در سگ‌ها و حدود ۲۰۰ گونه در گربه‌ها شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند در ادامه‌ مطالعات خود به شناسایی گونه‌های بیشتری در میکروبیوم دهان انسان‌ و سگ‌ها و گربه‌ها دست پیدا کنند؛ بنابراین عجیب نیست اگر بگوییم بزاق سگ‌ها و گربه‌ها دارای میلیون‌ها میلیون باکتری‌های غریبه‌ای است که حتی تا ساعت‌ها روی پوست انسان باقی می‌مانند. پژوهشگران در بررسی میکروبیوم پوست دارندگان حیوانات خانگی به افرادی برخورده‌اند که تکه‌هایی از پوست‌شان پوشیده از تجمعات باکتریایی حیوانی بوده است!

براساس نتایج مطالعات دکتر دیوِرست و همکارانش، صاحبان حیوانات خانگی درواقع به‌علت ناهمسانی اکوسیستم دهان انسان با سگ‌ها و گربه‌ها به امراض عفونی مبتلا می‌شوند. برای مثال مقایسه‌ میکروبیوم دهان انسان‌ با سگ‌ها حاکی از آن است که فقط حدود ۱۵درصد از باکتری‌های دهانی در انسان‌ها و سگ‌ها از گونه‌های مشترکند. به‌عبارتی، بیشتر باکتری‌های دهانی در سگ‌ها احتمال می‌رود توسط سیستم ایمنی بدن انسان به‌عنوان عوامل ناشناس تلقی شوند. اما مقایسه میکروبیوم دهان سگ‌ها و گربه‌ها نشان داده است حدود ۵۰ درصد از باکتری‌های دهانی در سگ‌ها و گربه‌ها همپوشانی دارند. بخشی از ناهمسانی اکوسیستم دهان انسان‌ با سگ‌ها و گربه‌ها از تفاوت‌های تغذیه‌ای ناشی می‌شود. دهان انسان اغلب تحت کنترل باکتری‌های ِاستِرِپتوکوک قرار دارد. این باکتری‌ها از توانایی نسبتا بالایی در مصرف قندها برخوردارند. اما چون سگ‌ها و گربه‌ها به اندازه انسان‌ها از خوراکی‌های قندی مصرف نمی‌کنند، تقریبا از وجود باکتری‌های اِستِرِپتوکوک در میکروبیوم دهانی خود محروم مانده‌اند.

سونیا پترا، محقق و متخصص پوست معتقد است که بزاق سگ می‌تواند به پوست انسان آسیب وارد کند. بزاق سگ به راحتی از طریق غشای مخاط بینی، دهان و چشم و نیز هرگونه زخم و برشی در سطح پوست، وارد بدن می‌شود و افرادی که ایمنی بدنشان ضعیف است، ممکن است در اثر ورود بزاق سگ به بدنشان دچار بیماری شوند. بنابراین زمانی که سگ قسمتی از بدنتان را لیس زد، باید سریعا آن ناحیه را با آب و صابون شستشو دهید.

در اینجا سه مشکلی را که در اثر ورود بزاق سگ به بدن شما ایجاد خواهد شد، بر می‌شماریم:

ایجاد انگل
وقتی دو سگ، یکدیگر را می‌لیسند، برخی انگل‌ها از بدنشان به یکدیگر منتقل می‌شود. این موضوع در مورد انسان نیز اتفاق می‌افتد، یعنی در اثر ورود بزاق سگ به بدن انسان، نوع خاصی از انگل‌ها از بدن سگ‌ها به انسان منتقل خواهند شد.کاهش وزن، مشکلات پوستی، خس‌خس سینه، کاهش اشتها، معده‌درد، اسهال، سرفه، خستگی و حتی تب برخی از علائم وجود این انگل در بدن انسان هستند.

شکم درد
سگ‌ها در طول روز مکان‌ها و اشیاء مختلفی را می‌بویند. بینی سگ‌ها ممکن است در معرض زباله‌ها، مدفوع خودشان و دیگر موارد آلوده قرار گیرد. برخی از این باکتری قابل انتقال به انسان هستند. این باکتری‌های انتقالی می‌توانند منجر به معده‌درد، اسهال، استفراغ، تب و تهوع شوند.

Giardia, Cryptosporidium, Clostridium, E. coli, Salmonella Pasteurella، Leptospira و Campylobacter برخی از این باکتری‌ها هستند.

مشکلات پوستی
سگ‌ها می‌توانند منجر به عفونت‌های پوستی شما شوند. اگر سگی با شما تماس داشت و در عرض چند دقیقه پوستتان قرمز و ملتهب شد، بدین معنی است که پوست شما آلرژی نشان می‌دهد. بزاق سگ دارای گلیوکوپروتئین است که مکانیسم دفاعی بدن برخی افراد را فعال می‌کند. البته این نوع عفونت‌ها و قارچ‌ها با پمادها و داروهایضد قارچ قابل درمان هستند.

پاستورِلا و بارتونِلا هِنسِله
پاستورِلا به‌طور معمول در دهان سگ‌ها و گربه‌ها یافت می‌شود و می‌تواند در پوست و گره‌های‌ لنفاوی عفونت ایجاد کند. بارتونِلا هِنسِله باکتری دیگری است که در دهان گربه‌ها یافت می‌شود. خود گربه‌ها این باکتری را از کک‌ها می‌گیرند. بارتونِلا هِنسِله می‌تواند به تب خراش گربه منجر شود که نوعی عفونت شدید در پوست و گره‌های لنفاوی است. پاستورِلا و بارتونِلا هِنسِله از طریق تماس با بزاق سگ و گربه به انسان منتقل می‌شوند. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا،بیشتر عفونت‌های ناشی از این دو عامل باکتریایی نتیجه گازگرفتگی یا خراش از سوی سگ‌ها و گربه‌هاست.

سالمونِلا، اِشریشیا کلی، کلوستریدیا و کامپیلوباکتِر
این باکتری‌ها در روده حیوانات خانگی جای دارند و می‌توانند به بروز بیماری‌های روده‌ای شدید در ا‌نسان‌ها منجر شوند. خود حیوان ممکن است هیچ علائم خاصی بروز ندهد، اما همچنان می‌تواند این عوامل بیماری‌زا را از طریق مدفوع به انسان منتقل کند. عفونت‌هایی از این نوع در انسان معمولا از طریق آلودگی دست‌ها به مدفوع حیوان و سپس تماس دست با دهان به داخل بدن راه می‌یابند. همچنین چون این حیوانات مقعد خود را می‌لیسند، باکتری‌های روده‌ای را در دهان‌شان نیز با خود حمل می‌کنند و به همین علت وقتی حیوانات خانگی سروصورت صاحب‌شان را لیس می‌زنند، همواره احتمال انتقال این عوامل بیماری‌زا به انسان وجود دارد.

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن