Uncategorized

آلوئه‌ورا؛ گیاه جاودانگی

گیاه آلوئه ورا متعلق به مناطق گرم آفریقایی است. این گیاه در زمان های قدیم در اروپا، یونان و رم به عنوان مرهم زخم های حاد استفاده می شده است. شیره این گیاه بسیار خنک و شفابخش است. امروزه برای التیام سوختگی ، التهاب و زخم های پوستی از شیره آن استفاده می شود. همچنین برگ این گیاه یک پاک کننده قوی است.

در ایران این گیاه را به نام های: صبر زرد، صبر تلخ یا شاخ بزی می شناسند. نام های دیگر این گیاه لاله بیابان، گیاه جاودانگی، گیاه دارویی و گیاه ملکه است.

● قسمت های قابل استفاده گیاه: ژل، برگ ها

عناصر سازنده گیاه: پلی ساکاریدها، آلوئین، آنتی اکسیدان ها، آل رامینوز، گلوکرونیک اسید و آرابینوز

موارد استفاده: تسکین دهنده، پاک سازی کننده، تونیک، ترمیم کننده زخم ها، آنتی باکتریال، قابض، ضد قارچ، خون بند و تسکین دهنده

● نحوه استفاده از گیاه:

برای استفاده از ژل داخل گیاه، شیاری روی پوسته برگ ایجاد کرده و غشای گیاه را باز کنید. ژل داخل آن را خارج کرده و مستقیما استفاده کنید. همچنین می توانید به وسیله چاقویی روی غشای برگ را برش دهید تا ژل از آن خارج شود. ژل این گیاه دارای خاصیت آنتی باکتریال است و می توانید آن را مستقیما روی سوختگی ها، عفونت های قارچی، سوختگی ناشی از پوشک بچه و آفتاب، پوست های خشک، زخم ها، جای نیش حشرات، اگزما، نشانه های حساسیت پوستی و هر نوع ناراحتی پوستی دیگر قرار دهید تا مداوا شود.

همچنین ژل داخل گیاه، مصرف خوراکی داشته و می توان آن را به صورت آبمیوه یا کمپوت نیز مصرف کرد.

کپسول : کپسول آلوئه ورا به صورت صنعتی از پودر برگ آن تولید می شود. ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم از آن، برای درمان یبوست مفید است.

همچنین برای رشد مو می توانید ۲ قاشق چای خوری از ژل آلوئه ورا را با نصف فنجان بابونه ترکیب کرده و از آن به عنوان نرم کننده، برای مو استفاده کنید.

● نحوه کاشت و تولید گیاه:

این گیاه را در خاکی شنی و در معرض نور کامل خورشید بکارید و به خوبی آن را آبیاری کنید. برای کاشت این گیاه می توانید از روش قلمه استفاده کنید. برگ گیاه را از قسمتی به صورت افقی ببرید و قسمت جدا شده را در خاک بکارید. همچنین می توانید بذر این گیاه را در بهار یا اوایل تابستان در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد در خاک بکارید. این گیاه را می توانید در مناطق معتدل داخل خانه پرورش دهید، اما بهتر است در تابستان بیرون از خانه نگه داشته شود. این گیاه به صورت وحشی و خود رو در مناطق گرمسیری می روید.

می توانید در طول سال ژل و برگ این گیاه را برداشت کنید.

هشدار: از مصرف خوراکی آلوئه ورا در دوران بارداری خودداری کنید.

برگ ها: برگ های آلوئه ورا با ضخامت ۵ تا ۱۰ سانتی متر بلند و نیزه ای شکل هستند. رنگ آنها سبز طوسی است و گاهی نقاط قرمزی روی برگ های جوان آن دیده می شود.

● محلول آلوئه ورا و گل رز:

این محلول از گلاب و روغن شمعدانی تهیه می شود. آلوئه ورا و گلاب هر دو ماده ای لطیف و خنک هستند که محلول آنها سبب شفاف شدن پوست های کدر و فرسوده می شود. برای اینکه این محلول در آب وهوای گرم تازه بماند می توانید بطری آن را در یخچال نگهداری کنید. این محلول برای تحریک حواس بسیار مفید است.

مواد لازم برای تهیه محلول:

یک چهارم فنجان آب مقطر

۲ قاشق چای خوری آب آلوئه ورا

۲ قاشق چای خوری گلاب

۳ قطره روغن گل رز

۳ قطره روغن شمعدانی

۱ قطره روغن نعنای هندی

نحوه تهیه محلول:

تمام مواد را با هم ترکیب کنید.

محلول را در یک بطری شیشه ای تیره و کاملا تمیز بریزید و قبل از هر بار استفاده بطری را خوب تکان دهید تا محلول در هم ترکیب شود. این محلول را می توانید تا ۲ ماه نگهداری کنید.

● محلول آلوئه ورا و کندر:

روغن کندر ماده ا ی قابض است و تاثیرات مفیدی روی پوست دارد. ترکیب این روغن با روغن مرکباتی مانند ترنج محلولی معطر را به وجود می آورد که سبب شادابی هر نوع پوستی می شود. از این محلول می توانید به عنوان ماده انرژی زا استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه محلول:

پنج و نیم قاشق غذاخوری آب مقطر

۲ قاشق چای خوری آب آلوئه ورا

۱ قاشق چای خوری آب گل اسطو خودوس

۴ قطره روغن کندر

۲ قطره روغن ترنج

۲ قطره روغن پرتقال

نحوه تهیه محلول:

تمام مواد را با هم ترکیب کنید.

محلول را در یک بطری شیشه ای تیره و کاملا تمیز بریزید و قبل از هر بار استفاده بطری را خوب تکان دهید تا مواد داخل محلول کاملا ترکیب شود. این محلول را می توانید به مدت ۲ ماه نگهداری کنید.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن